Per-āa : Grób godny królów

Największym grobowcem w Dolinie Królów – a właściwie w całym Egipcie – jest KV5, zbudowany przez Ramzesa II dla pochówku jego licznych synów. Grobowiec został pierwotnie odkryty przed 1799 r., a następnie odnotowany w latach 20. XIX wieku, chociaż wprowadzono tylko pierwszy dwór i uznano, że nie zasługuje on na wykopaliska. Jednak w 1987 roku Kent Weeks, pracując nad Theban Mapping Project , wszedł do grobowca, aby ocenić uszkodzenia przeciekającej rury kanalizacyjnej i odkrył potencjał KV5. Z powodu licznych powodzi na przestrzeni wieków grób został wypełniony po sufit ubitym gruzem pustynnym, który nabrał konsystencji betonu. Weeks i jego zespół systematycznie usuwali gruzy i odkrywali ponad 120 komnat i korytarzy na trzech poziomach. W każdym sezonie odkrywanych jest coraz więcej komór, a łączna liczba komór prawdopodobnie przekroczy 150 w nadchodzących latach. Do tej pory odkryto tu pochowanych sześciu synów Ramzesa. Jednak dekoracja ścienna przedstawia ponad 20 synów, więc wielu więcej może czekać na odkrycie. Jest jeszcze wiele lat pracy nad tym grobowcem i bez wątpienia czekają na Weeksa i jego zespół inne niespodzianki.