TOR: Jak pozostać niewidzialnym w głębokiej sieci – Wstęp

Internet jest niewątpliwie jednym z najbardziej niesamowitych osiągnięć w historii ludzkości. Światowa sieć komputerów na zawsze zmieniła nasze postrzeganie komunikacji. Zaczęło się jako innowacyjne rozwiązanie w laboratorium do wymiany wiadomości tekstowych. Możesz sobie to wyobrazić? We wczesnych stadiach Internet miał tylko kod i zwykły tekst; żadnych obrazów, żadnych multimediów, nic poza tekstem. Prawie 30 lat później sieć całkowicie się zmieniła w szybkim tempie. W dzisiejszych czasach Internet zawiera istotne informacje o każdym użytkowniku. Zawiera nasze dane osobowe, zdjęcia, filmy i wiele więcej. Dane, o których możesz nigdy nie zdawać sobie sprawy, że tworzyłeś, unoszą się w cyberprzestrzeni, gdy czytasz te strony, takie jak preferencje wyszukiwania, pliki cookie, najnowsze zapytania wyszukiwarek i tak dalej. Tak więc Internet jest niebezpieczny nie tylko ze względu na złośliwych użytkowników, którzy próbują przechwycić Twoje dane osobowe w swoich przewrotnych celach (takich jak kody PIN do kart kredytowych; ryzyko, którego nigdy nie powinieneś lekceważyć), ale także z powodu ciągłego „wycieku” danych osobowych ”, Które występuje podczas regularnego korzystania z usług online. Czy zgadzasz się z manipulowaniem Twoimi danymi osobowymi? Najprawdopodobniej nie. Jednak trudno jest całkowicie uciec od tej ekspozycji. W końcu za każdym razem, gdy używasz określonego narzędzia programowego lub aplikacji internetowej; musisz zgodzić się z warunkami użytkowania. W przeciwnym razie nie będziesz korzystać z tych usług. Dlatego otwierając przeglądarkę, aby surfować po Internecie, zgadzasz się na wykorzystanie Twoich danych osobowych po stronie programistów. Na przykład Google zbiera dane od nas wszystkich, od lokalizacji po osobiste wyszukiwania. Czy to nie brzmi dobrze? Na szczęście są tam bezpieczniejsze opcje; głównym kandydatem w sektorze wyszukiwarek jest DuckDuckGo: silnik wyszukiwania, który nie przechowuje danych osobowych użytkowników. Jednak, jak być może już wiesz, większość ludzi będzie nadal korzystać z Google. Czemu? Istnieją dwa ważne powody. Z jednej strony ryzyko nie jest tak duże i najprawdopodobniej ludzi to nie obchodzi. Większość z nas może od dłuższego czasu korzystać z globalnej sieci. Czy kiedykolwiek zostałeś zhakowany? A jeśli tak, to czy to była twoja wina, czy po prostu natknąłeś się na boskiego hakera, który złamał wszystkie protokoły bezpieczeństwa, aż do pojawienia się zielonkawego komunikatu „Przyznano dostęp” na czarnym ekranie? Jeśli myślisz, że to drugie; być może oglądałeś zbyt wiele filmów o nieistniejących ekspertach od cyber-hakowania. Spójrzmy na chwilę z rzeczywistością, zanim wznowimy bieg wpisów. Tylko nieliczni, naprawdę niewielka mniejszość z nas, kiedykolwiek będzie narażona na zagrożenia internetowe. I nie, nie mówię o tej wiadomości, która pojawia się na twojej przeglądarce, twierdzi, że wirus zniszczy komputer, miasto i wszystkich mieszkańców, chyba że – przypadkowo – zapłacisz trochę pieniędzy. To tylko żart – obrzydliwy przy pierwszym spotkaniu. Omówimy, jak unikać tego typu sytuacji i jak sobie z nimi radzić, gdy się pojawią. W końcu pojawią się, dopóki będziesz kontynuować nawigację online. Tylko nieliczni z nas stracą pieniądze z powodu hakerów internetowych. A wśród tych niefortunnych większość z nich popełni poważny błąd – na przykład zapomni wylogować się z konta na Facebooku na publicznym komputerze. Czy to ci się przydarzyło? Mój przyjaciel poniósł konsekwencje takiego niewinnego błędu. Nie miało to poważnych konsekwencji, ale mogło. Tak jak w prawdziwym życiu, nigdy nie należy ujawniać danych osobowych w Internecie. Nigdy przenigdy. Więc jeśli zostałeś zhakowany, czy były to umiejętności hakera, czy Twoja „własna” wina? Nie próbuję nikogo winić; takie sytuacje się zdarzają. Celem naszym jest zilustrowanie technik stawania się ninja online: kimś, kto nawiguje i nie jest widziany. A przede wszystkim nauczysz się wielu strategii, które zebrałem przez lata, aby zachować bezpieczeństwo w Internecie. Ostatecznym narzędziem, które omówimy, jest The Onion Routine Project (TOR). Pierwotnie opracowany przez wojsko, The Onion Routine Project narodził się w Naval Research Laboratory. Na szczęście w dzisiejszych czasach to niesamowite narzędzie programowe jest regularnie używane; i jest dostępny dla każdego w Internecie. Pozwala stać się niewidzialnym podczas codziennej nawigacji. W związku z tym TOR będzie pomocny w zmniejszaniu ryzyka wycieku danych do zera, o ile będziesz przestrzegać zalecanego użycia. Rozpocznijmy naszą podróż, aby stać się doświadczonymi nawigatorami i opracować zestaw praktyk zapewniających bezpieczeństwo Twoich danych osobowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *