Zaufanie w Cyberspace : Zarządzanie zaufaniem w cyberprzestrzeni

Tradycyjne mechanizmy bezpieczeństwa ograniczają dostęp tylko do autoryzowanych użytkowników w celu ochrony zasobów przed złośliwymi użytkownikami. Jednak w wielu kontekstach musimy chronić się przed tymi, którzy oferują zasoby, tak więc problem został faktycznie odwrócony. Tego niewłaściwego użycia nie można rozwiązać za pomocą tradycyjnych mechanizmów bezpieczeństwa, a kwestie te odnoszą się bardziej do wiarygodności niż bezpieczeństwa. Zaufanie jest istotnym czynnikiem w naszym codziennym współistnieniu z innymi ludźmi, którzy mogą być nieprzewidywalni. Zaufanie pomaga zredukować niepewność spowodowaną tą nieprzewidywalnością do akceptowalnego poziomu. Pojęcie zaufania obejmuje systemy zarządzania zaufaniem. Systemy te zbierają informacje wymagane do tworzenia relacji zaufania i dynamicznie monitorują i dostosowują obecne relacje. W ten sposób zarządzanie zaufaniem stanowi podstawę do rozwoju współpracy. Systemy obejmują zarówno podejścia scentralizowane, jak i rozproszone. Naszym głównym celem jest dostarczenie odpowiednich ram teoretycznych i najnowszych wyników badań w dziedzinie zarządzania zaufaniem. Mamy 21 części, które omawiają zaufanie i bezpieczeństwo w chmurze, sieci peer-to-peer (P2P), sieci autonomiczne, systemy multiagentowe, sieci ad hoc pojazdów, zarządzanie prawami cyfrowymi, handel elektroniczny, e-administracja, wbudowane komputery i wiele innych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *