Lean Customer Development : Wstęp

Czym w ogóle jest Lean?

Termin „lean” pochodzi z produkcji, a konkretnie z Toyoty. Podkreśla wyeliminowanie odpadów z procesów i upewnienie się, że produkt końcowy jest tym, czego chce klient. Rozwój klienta można uznać za część Lean, ponieważ pomaga usprawnić proces rozwoju produktu i zapewnia, że tworzysz coś, czego chce klient.

Dlaczego potrzebujesz rozwoju klienta

Klienci są tym, co czyni sukces produktu. Bez klientów chętnych do zakupu nie ma znaczenia, jak dobry, innowacyjny, piękny lub niedrogi jest produkt: zawiedzie. Nie ma więc sensu, że większość czasu i wysiłku poświęcamy na optymalizację procesu rozwoju produktu. A co z rozwojem klienta? Czy nie powinniśmy poświęcić co najmniej tyle czasu na zrozumienie naszych klientów, ich potrzeb i bolączek oraz na to, jak dostarczać im rozwiązania? Rozwój klienta to podejście do tego właśnie. To sposób na zmniejszenie ryzyka biznesowego poprzez podważenie założeń dotyczących tego, kim są Twoi klienci, czego potrzebują oraz dlaczego i jak kupują.

Stosując metodę naukową do zdobywania wiedzy o swoich klientach, możesz potwierdzić, że jesteś na dobrej drodze do skutecznego modelu biznesowego i produktu, który ludzie chcą kupić. W teorii brzmi świetnie, prawda? Ale teoria jest bezużyteczna, jeśli nie można jej zastosować w praktyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *