Ile Google wie o Tobie : Google: państwo narodowe

Ostrożni specjaliści ds. bezpieczeństwa analizują potencjalnego przeciwnika nie tylko na podstawie deklarowanych zamiarów i widocznych działań przeciwnika, ale także na podstawie jego możliwości. Innymi słowy, co mogłaby zrobić istota, gdyby miała takie skłonności? Stosując to podejście, analitycy lepiej rozumieją związane z tym ryzyko. Jeśli weźmie się pod uwagę zasoby, którymi dysponuje Google i władzę, jaką posiada, stawiam je na poziomie państwa narodowego, suwerennego podmiotu równoważnego narodowi. Postrzegam Google jako odpowiednik państwa narodowego ze względu na najwyższy poziom talentu intelektualnego, miliardy dolarów zasobów finansowych i światowej klasy zasoby przetwarzania informacji w połączeniu z dziesięcioletnimi danymi dotyczącymi interakcji. Kiedy przychody Google wyniosły 13,4 miliarda USD, plasowało go to  w pierwszej setce krajów na świecie, jeśli przyjmiemy, że produkt krajowy brutto (PKB) jest mniej więcej równy przychodom. Jednak surowe liczby nie mówią całej historii. Szum wokół Google jest ogromny. Kiedy pękła bańka internetowa, Google był w stanie wybrać około 10 000 najlepszych i najzdolniejszych fachowców na świecie. Stabilny talent Google, obejmujący ponad 600 doktorów, ponownie zapewnia jej zasoby intelektualne państwa narodowego. Ponadto zastanów się, co ten poziom wiedzy i zasobów finansowych mógłby zrobić z archiwami miliardów zapytań użytkowników i innymi danymi interakcji, a także ponad 450 000 serwerów zlokalizowanych w około 25 lokalizacjach. Jeśli przyjmiesz, że każdy z tych serwerów jest oparty na dość szybkim komputerze PC, masz superkomputer zdolny do 5850 petaflopów, czyli około 20 razy szybszy niż system IBM BlueGene / L, który uplasował się na pierwszym miejscu na liście 500 najlepszych superkomputerów. Niektórzy eksperci spekulują nawet, że Google jest w stanie utrzymać całą sieć w pamięci RAM. Google ma umiejętności, takie jak eksploracja danych, profilowanie, wyszukiwanie informacji, uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja, które zapowiadają możliwe postępy w wykorzystaniu zasobów informacji Google. Google ma również wszechobecną globalną i wielokulturową obecność, być może bez rówieśników. Interfejs wyszukiwania jest dostępny w zdumiewających 112 językach i oferuje 159 portali dla poszczególnych krajów. Osiągnięcie to jest jeszcze bardziej zdumiewające, jeśli weźmie się pod uwagę, że liczba członków ONZ, która obejmuje praktycznie każdy rząd na świecie, liczy tylko 192 członków. Oferując wszechobecny i dostosowany do potrzeb interfejs dla praktycznie każdej osoby posiadającej dostęp do Internetu na Ziemi, Google stał się złotym standardem w międzynarodowej dostępności. Jednak ten globalny zasięg zwiększa również zagrożenie ujawniania informacji przez Internet. Ponieważ Google jest tak łatwo dostępne i łatwe w użyciu, więcej ludzi na całym świecie ujawnia swoje dane osobowe. Możesz się zastanawiać, dlaczego nazywam informacje takie jak wyszukiwane hasła „danymi osobowymi”;

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *