LCD : Czym jest Lean Customer Development?

Być może słyszałeś o rozwoju klientów. Jaka jest więc różnica między „customer development” a „lean customer development”? Nazywam swoje podejście do rozwoju klienta „lean customer development”. Używam „lean” jako synonimu pragmatycznego, przystępnego i szybkiego. lean customer development stanowi sedno pomysłów Steve’a Blanka i przekształca je w prosty proces, który sprawdza się zarówno w przypadku start-upów, jak i firm o ugruntowanej pozycji. Lean customer development może być realizowane przez każdego, kto rozmawia z klientami lub potencjalnymi klientami. Działa niezależnie od tego, czy jesteś założycielem startupu bez produktu i klientów, czy też pracujesz w firmie o ugruntowanej pozycji, która ma wiele produktów i klientów. Teraz, gdy wyjaśniłem moje spojrzenie na rozwój klienta lean, od teraz zamierzam mówić po prostu o rozwoju klienta. Z mojego doświadczenia w wielu firmach i mentoringu startupów wynika, że ​​każda godzina spędzona na rozwoju klienta pozwoliła zaoszczędzić 5, 10 lub nawet więcej godzin na pisanie, kodowanie i projektowanie. To nawet nie obejmuje trudniejszych do zmierzenia kosztów, takich jak koszt alternatywny, rosnąca lawinowo złożoność kodu i obniżające morale zespołu wynikające z ciężkiej pracy nad funkcjami, których nikt nie używa. Rozwój klienta zaczyna się od zmiany sposobu myślenia. Zamiast zakładać, że Twoje pomysły i intuicje są poprawne i podejmować się rozwoju produktu, będziesz aktywnie próbował przebijać się w swoich pomysłach, udowodnić, że się mylisz i unieważnić swoje hipotezy. Każda hipoteza, którą unieważnisz w rozmowach z potencjalnymi klientami, zapobiega marnowaniu czasu na budowanie produktu, którego nikt nie kupi. Lean customer development odbywa się w pięciu krokach:

  • Formułowanie hipotezy
  • Znajdowanie potencjalnych klientów do rozmowy
  • Zadawanie właściwych pytań
  • Zrozumienie odpowiedzi
  • Zastanawianie się, co zbudować, aby się dalej uczyć

Jeśli twoja hipoteza jest błędna lub nawet częściowo błędna, chcesz się szybko dowiedzieć. Jeśli nie możesz znaleźć klientów, modyfikujesz swoją hipotezę. Jeśli klienci zaprzeczają Twoim przypuszczeniom, modyfikujesz swoją hipotezę. Te poprawki kursów doprowadzą do zweryfikowania pomysłu, o którym wiesz, że klienci chcą i są gotowi zapłacić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *