Per-āa : Hatszepsut: Panienko, panie. . . Co?

Hatszepsut rozpoczęła swój czas na tronie jako małżonka swojego brata/męża Totmesa II. Kiedy zmarł, poślubiła swojego młodego pasierba Totmesa III i rządziła jako regentka, dopóki nie był wystarczająco dorosły, by rządzić sam. Chciała jednak władzy sprawowanej przez jej młodego męża i przejęła tron ​​i rządziła jako król. Jej działania spowodowały szereg problemów – zarówno w grafice, jak i towarzyszących im hieroglificznych inskrypcjach. Aby zostać uznanym w sztuce za króla, Hatszepsut musiała być przedstawiana jako taka – w królewskim stroju, w tym kilt, koronie, fałszywa broda, kij i cep. Ta odzież doprowadziła niektórych ludzi do twierdzenia, że ​​była transwestytą, ale tak nie jest. Sztuka starożytnego Egiptu nie była portretem; przedstawiał Hatszepsut w roli, jaką pełniła jako król. W rzeczywistości niektóre z jej posągów pokazują ją z kombinacją królewskiego stroju i kobiecych cech, dzięki czemu jej posągi są łatwe do zidentyfikowania, ponieważ twarz jest wyraźnie kobieca. Niektóre z posągów Hatszepsut jako króla również pokazują ją z piersiami, ale w męskim stroju. Ta kombinacja atrybutów męskich i żeńskich również myliła skrybów. W inskrypcjach Hatszepsut jest opisana zarówno jako mężczyzna, jak i kobieta; jako syn i córka boga mun. Wytyczne, których nauczyli się artyści i skrybowie podczas szkolenia, nie sprawdzały się, gdy król był kobietą. Jestem pewien, że byli zadowoleni z końca jej rządów, aby mogli wrócić do normalności.