Chatbot z Pytonem : Skrypt rozmowy z użytkownikiem

Użytkownik: Witam

OnlineEatsBot: Witamy serdecznie! Jak mogę ci pomóc?

Użytkownik: Chcę zamówić chińskie jedzenie.

OnlineEatsBot: Jasne, co chciałbyś dzisiaj zamówić?

Użytkownik: Jedna kluska z kurczakiem i dwie sajgonki.

OnlineEatsBot: Gotowe. Twoja ostateczna kwota to XYZ, podobnie jak Twoje zamówienie

umieszczone na 1 pierożek z kurczakiem i 2 sajgonki.

Użytkownik: Nie otrzymałem jeszcze zamówienia. Gdzie jest moje jedzenie?

OnlineEatsBot: Czy możesz mi pomóc z identyfikatorem zamówienia?

Użytkownik: 123456

OnlineEatsBot: Status zamówienia dla identyfikatora zamówienia: 123456. Dostawca jest w Twojej okolicy, Twoje jedzenie dotrze w ciągu około 5 minut.

Użytkownik: Dzięki.

OnlineEatsBot: Wielkie dzięki za współpracę.

Teraz, gdy napisaliśmy podstawowy skrypt do zbudowania naszego chatbota, zajmiemy się Dialogflow.

Wprowadź szczegóły, takie jak nazwa agenta, strefa czasowa, domyślny język i projekt Google, który chcesz wybrać, lub utwórz nowy projekt Google.

1. Stwórz intencje.

Jeśli spojrzysz na rysunek zobaczysz, że mamy już dwie intencje.

• Domyślny zamiar zastępczy: intencje zastępcze są wyzwalane, jeśli dane wejściowe użytkownika nie są zgodne z żadnymi zwykłymi zamiarami lub włączoną wbudowaną pogawędką. Kiedy tworzysz nowego agenta, automatycznie tworzona jest domyślna intencja zastępcza. Jeśli chcesz, możesz go zmodyfikować lub usunąć.

• Domyślna intencja powitalna: Możemy rozszerzyć tę intencję powitalną na nasze własne chatboty. Powinieneś dodać kilka własnych wyrażeń użytkownika i domyślnych odpowiedzi.

Zanim utworzymy własne intencje, dodajmy najpierw kilka wyrażeń w domyślnej intencji powitalnej i przygotujmy ją, wykonując następujące kroki:

1. Kliknij domyślną intencję powitalną.
  2. Dodaj własne wyrażenia użytkownika do fraz szkoleniowych.
  3. Kliknij ZAPISZ.

Kiedy klikamy przycisk Zapisz, modele uczenia maszynowego działają w tle i trenują dane, które przekazaliśmy (tj. wyrażenia użytkownika). Uczenie danych oznacza umożliwienie maszynie zrozumienia, jakie są jej zamiary w oparciu o dane, które dostarczamy, oraz umożliwienie przewidzenia, kiedy udostępnimy jej nowe dane. Na przykład, jeśli spojrzymy na rysunek , gdzie zdefiniowaliśmy pięć wyrażeń użytkownika, o których maszyna już wie, że należą do „intencji powitalnej”, co się stanie, jeśli użytkownik powie „Witam”, co nie jest nigdzie zdefiniowane? Maszyna nadal będzie kategoryzować „Witajcie” jako domyślną intencję powitalną, ponieważ funkcje używane podczas szkolenia i maszyna do intencji powitalnej są podobne w nowym wyrażeniu użytkownika.

Spróbujmy sprawdzić, czy intencja powitalna działa w naszym przypadku. Dzięki Dialogflow możemy to zrobić w samym dashboardzie.