Per-āa : Stawanie się królewskim

Ramzes II urodził się w 1304 p.n.e. w rodzinie Seti I i Muttuyi, córki „porucznika rydwanów” Rai. Ramzes II nie był królem w chwili jego narodzin, ponieważ jego dziadek, Ramzes I, został wybrany przez Horemheba spośród wojska na króla, ponieważ miał syna (Seti I) i wnuka (Ramzes II). Ramzes miał co najmniej dwie siostry, Tię i Hunetmire oraz brata, choć nazwisko tego ostatniego zaginęło. W późniejszych latach Ramzes poślubił co najmniej jedną ze swoich sióstr, Hunetmire, choć to, co sądziła o tym układzie, byłoby interesujące wiedzieć. Ponieważ Hunetmire i Ramzes nie byli królami, kiedy się urodzili, nagłe małżeństwo tylko dlatego, że zmienił się ich status rodzinny, było z pewnością dziwne. Na szczęście dla Hunetmire’a nie urodziła Ramzesowi dzieci; ich mogło być małżeństwem z pozoru, a nie małżeństwem w prawdziwym tego słowa znaczeniu.