Per-āa : Położnictwo i pielęgniarstwo mokre

Większość dziewcząt nauczyła się umiejętności związanych z dziećmi i porodem, a niektóre kobiety zdecydowały się wykorzystać te umiejętności do intratnej kariery położnej. Większość kobiet w starożytnym Egipcie urodziła co najmniej pięcioro dzieci, więc umiejętności położnych często uczyły się pomagając kobietom z wioski w czasie ciąży i porodu. Chociaż zdecydowana większość położnych uczyła się po prostu poprzez asystowanie, niektóre zdecydowały się na formalne szkolenie. Na przykład zapisy wskazują, że w świątyni Neith w Sais istniała szkoła położnictwa. Formalne szkolenie umożliwiło położnym pracę na rzecz pałacu lub elitarnych członków społeczeństwa, zwiększając tym samym ich potencjalne dochody. Po tym, jak położne bezpiecznie urodziły dzieci, elita i rodzina królewska często zatrudniały mamki do pomocy w opiece nad dziećmi. Mamka była postrzegana jako symbol statusu; żadna rodzina warta swojej soli nie byłaby bez takiej kobiety. Mamki to zazwyczaj kobiety, które właśnie urodziły własne dziecko i były w stanie karmić dziecko swoich pracodawców obok własnego. Niemowlęta były zwykle karmione przez trzy lata. Karmienie piersią stanowiło zabezpieczenie przed ciążą (ponieważ jest naturalną – choć zawodną! – antykoncepcją) i było sposobem na zapewnienie nieskażonej żywności w najbardziej narażonych latach życia dziecka.