Per-āa : Biorąc pod uwagę życie kobiet

Chociaż doświadczenie egipskich kobiet nie dorównywało doświadczeniu ich męskich odpowiedników, Egipcjanki cieszyły się zaskakująco wysokim poziomem możliwości, odpowiedzialności i upodmiotowienia.

Docenianie praw kobiet

Królewskie kobiety miały bardzo mało wolności, były wykorzystywane jako pionki polityczne i były zamknięte od świata w haremie (więcej szczegółów w rozdziale 5). Zwykłe kobiety miały dużo więcej szczęścia. Miały więcej wolności niż większość kobiet w innych współczesnych społeczeństwach. Na przykład:

* Kobiety mogły chodzić bez opieki. Chociaż większość kobiet uważa to za rzecz oczywistą, taka wolność była niezwykła w czasach starożytnych.

* Chociaż w wielu większych domach znajdowały się kwatery dla kobiet, kobiety nie były ograniczone do tych obszarów. Zamiast tego pokoje te zapewniały prywatność podczas porodu, odstawiania dziecka od piersi i menstruacji.

* Kobiety miały takie same prawa jak mężczyźni z tej samej klasy. W szczególności kobieta mogłaby:

• Własna własność; mogła również zarządzać swoją ziemią w dowolny sposób, w jaki ona

poszukiwany bez pomocy mężczyzny

• Dziedzicz własność
  • Własność spadkowa; w rzeczywistości własność ziemska została przekazana z

matka do córki

• Pożyczaj nieruchomość i otrzymuj odsetki
  • Wnieść pozew przeciwko innej osobie, w tym mężczyźnie
  • Złóż świadectwo o dokumencie prawnym
  • Być równorzędnym partnerem w umowach prawnych; na przykład w okresie ptolemejskim mogła podpisać własną umowę małżeńską

Co więcej, kobieta nie utraciła swoich praw po ślubie i zachowała swój majątek w trakcie małżeństwa. Będąc mężatką, mogła posiadać, dziedziczyć i sprzedawać dowolną swoją własność z taką samą swobodą, jak gdyby była samotna. Sporządzając testament, kobieta mogła rozdysponować swój majątek w dowolny sposób i nie miała prawnego obowiązku pozostawienia czegokolwiek swoim dzieciom. Egipska wdowa była automatycznie uprawniona do jednej trzeciej majątku męża, a także do zachowania wszystkiego, z czym zawarła małżeństwo, oprócz wszystkiego, co zgromadziła przez całe małżeństwo. (Pozostałe dwie trzecie majątku męża podzielono między jego dzieci i rodzeństwo). Mąż, który za życia składał prezenty żonie, mógł zapobiec podziałowi majątku po śmierci, ponieważ jego żona posiadała już wszystko. To jest mój rodzaj aranżacji!