Per-āa : Szkolne dni

Zachowało się wiele materiałów dydaktycznych, które wiele mówią o codziennej edukacji dzieci. Egipskie dziecko zwykle rozpoczynało naukę w szkole w wieku około 5 lat i zaczynało od 3 R: czytanie, pisanie i arytmetyka. W Egipcie istnieją dwa różne rodzaje języka pisanego – hieroglify i pismo hieratyczne, skrócona wersja hieroglifów. Współcześni badacze historii Egiptu zazwyczaj najpierw uczą się hieroglifów, a następnie przechodzą do pisma hieratycznego, ale starożytni Egipcjanie robili rzeczy odwrotnie:

* Nauczyciel dyktował hieratyczne frazy i zdania.

* Uczeń nauczył się tych zwrotów na pamięć.

* Następnie uczeń zapisywał te zdania na wyczyszczonej drewnianej tablicy poprzez dyktando, a później z pamięci.

* Korepetytor wprowadził poprawki.

* Płytka została wyczyszczona i proces rozpoczął się od nowa.

Ten intensywny program trwał do 9 roku życia, kiedy to dzieci podjęły decyzję o swojej karierze. Niezależnie od tego, jaką karierę wybrali, skutkowało to stażami, które trwały około dziesięciu lat. Praktykanci pracowali u boku profesjonalistów i uczyli się zawodu w pracy, zarabiając pensję. Starożytne egipskie przysłowie: „Ucho chłopca na plecach słyszy, kiedy jest bity” wskazuje, w jaki sposób w starożytnym Egipcie zarządzano edukacją. To z pewnością stawia moje szkolne dni w znacznie lepszym świetle!