Per-āa : Koniec szkoły

Szkoła, jak wiesz, nie istniała w starożytnym Egipcie, ale z braku lepszego słowa muszę użyć tego terminu. Szkoły egipskie nie obejmowały dużych budynków, z salami lekcyjnymi i boiskami. Nie było zapachu kredy i na pewno nie było mundurów. W szkołach świątynnych lub pałacowych uczono rodziny królewskiej i wyższej elity, które były prowadzone przez państwo i składały się z wychowawcy i niewielkiej grupy ręcznie wybranych chłopców. Z zapisów wynika, że ​​do szkół przyjmowano szczególnie uzdolnionych chłopców, nawet jeśli pochodzili z rodzin nieelitarnych – więc klasy niższe miały przynajmniej pewną nadzieję. Chociaż niektóre dziewczyny były wykształcone, nie było to normą. Jeśli dziewczyna otrzymała edukacjęi, to nie było w tych państwowych instytucjach. Ponieważ kobiety nie były w stanie zajmować stanowisk administracyjnych, kształcenie dziewcząt wydawało się dla wielu starożytnych Egipcjan zadaniem bezcelowym. Pewien Egipcjanin Ankhsheshonq uwiecznił ten pomysł następującym cytatem: „Instruowanie kobiety jest jak posiadanie worka z piaskiem, którego bok jest rozłupany”. Urocze! Niektóre z tych formalnych szkół świątynnych i pałacowych uczyły określonych zawodów i przyjmowały tylko chłopców z rodzin o określonych zawodach, takich jak skrybowie czy sędziowie. Dzieci opuszczające te szkoły były następnie zatrudniane w administracji centralnej. Dla chłopców nieprzyjętych do elitarnych instytucji edukacyjnych istniały lokalne alternatywy. Chłopcy w większości wiosek nauczyli się jedynie podstawowych umiejętności czytania, jeśli ich ojciec był skrybą – zwykle przygotowując się do objęcia jego miejsca jako skryby. Wiejscy skrybowie także czasami decydowali się na naukę czytania i pisania grup wiejskich dzieci, aby zwiększyć dochody.