Okna v. 11 : Praca z dyskami flash i kartami pamięci

Właściciele aparatów cyfrowych w końcu zapoznają się z kartami pamięci – tymi małymi plastikowymi kwadratami, które zastąpiły nieporęczne rolki filmu. System Windows może odczytywać zdjęcia cyfrowe bezpośrednio z aparatu po znalezieniu kabla i podłączeniu go do komputera. Ale Windows może również pobierać zdjęcia bezpośrednio z karty pamięci, metoda chwalona przez tych, którzy zgubili kable aparatu. To samo dotyczy smartfonów, które również korzystają z kart, a także niektórych rejestratorów dźwięku i cyfrowych urządzeń do gier. Sekret tkwi w czytniku kart pamięci — małym, wypełnionym gniazdami pudełku, które pozostaje podłączone do komputera. Wsuń kartę pamięci do gniazda, a komputer będzie mógł odczytać pliki z karty, tak jak odczytuje pliki z dowolnego innego folderu. Niektóre tablety, laptopy i komputery PC mają wbudowane czytniki kart pamięci. Większość sklepów z artykułami biurowymi i elektronicznymi sprzedaje czytniki kart pamięci obsługujące najpopularniejsze formaty kart pamięci: Compact Flash, SecureDigital High Capacity (SDHC), Micro-SecureDigital High Capacity (SDHC), Micro-SecureDigital Extended Capacity (SDXC) oraz wiele inne łamańce językowe. Niektóre komputery mają nawet wbudowane czytniki kart pamięci z przodu obudowy. Piękno czytników kart polega na tym, że nie ma nic nowego do odkrycia: system Windows traktuje włożoną kartę jak zwykły folder. Włóż kartę, a na ekranie pojawi się folder zawierający zdjęcia z aparatu cyfrowego. Nadal obowiązują te same zasady przeciągania i upuszczania oraz wycinania i wklejania, które zostały omówione wcześniej w tym rozdziale, co pozwala przenosić obrazy lub inne pliki z karty do folderu Obrazy. Pendrive’y – znane również jako pendrive’y – działają podobnie jak czytniki kart pamięci. Podłącz dysk flash do jednego z portów USB komputera, a dysk pojawi się jako ikona (pokazana na marginesie) w Eksploratorze plików, gotowa do otwarcia za pomocą dwukrotnego kliknięcia. Wróć do sekcji „Kopiowanie lub przenoszenie plików i folderów” , aby uzyskać instrukcje krok po kroku dotyczące przenoszenia zawartości dysku flash do komputera.

»»Po pierwsze ostrzeżenie: sformatowanie karty lub dysku flash usuwa wszystkie zawarte w nim informacje. Nigdy nie formatuj karty ani dysku flash, chyba że nie interesują Cię informacje, które aktualnie przechowuje.

»»Teraz procedura: jeśli system Windows skarży się, że nowo włożona karta nie jest sformatowana, kliknij prawym przyciskiem myszy jej dysk i wybierz opcję Formatuj. (Ten problem występuje najczęściej w przypadku zupełnie nowych lub uszkodzonych kart).

»»Większość smartfonów i tabletów ma również gniazda na karty pamięci. Ich karty działają tak samo, jak te, które można znaleźć w aparatach cyfrowych.