Nie udawaj Greka! Podstawy malowania waz

Podobnie jak rzeźba (zob. wcześniejszy rozdział „Badanie greckiej rzeźby: mężczyźni bez nosa”), rozwój greckiego malarstwa wazowego przeszedł przez szereg bardzo wyraźnych faz, co wyjaśniono w kolejnych rozdziałach.

Wczesne malowanie waz (1050 -700 r. p.n.e.) Podobnie jak rzeźba, bardzo wczesne greckie wazony mieszają geometryczne wzory z bardzo wschodnimi, egipskimi przedstawieniami ludzi i zwierząt. Czasami ilustracje przedstawiały fantastyczne stworzenia z mitologii, takie jak potwory, które walczyły z Heraklesem.

Malowanie czarnofigurowe (od 600 lat p.n.e.). Najwcześniejsza forma prawdziwie greckiego malarstwa znana jest jako malarstwo czarnofigurowe. Wazony w kolorze glinianej czerwieni z tego okresu zdobione są postaciami sylwetek przedstawianymi zwykle w kolorze czarnym z czerwonym lub białym podświetleniem. Artysta delikatnie naciął detale na malowanych postaciach i glinie.

Współcześni uczeni przypisują rozwój tego stylu malarstwa miastu Korynt (patrz mapa Arkusza Ściągnięć) około 720 r. p.n.e. W połowie VII wieku p.n.e. artyści z całego regionu stosowali tę technikę. Najpopularniejsze tematy w tym okresie inspirowane są opowieściami mitologicznymi. Obrazy są zwykle przedstawiane w stylu fryzu, co oznacza, że ​​jedna skomplikowana ilustracja rozciąga się wokół doniczki i pokazuje postacie oddziałujące ze sobą. Na ilustracjach często pojawiały się żywe i złożone sceny, ukazujące różne emocje. Rysunek pokazuje szczegóły czarnych postaci na amforze, która została namalowana przez człowieka zwanego Exekias około 540 p.n.e.

Statek przedstawia greckiego wojownika Achillesa walczącego z królową Amazonek Pentezyleą podczas wojny trojańskiej (patrz rozdział 20). Według mitu, gdy Achilles zadał śmiertelny cios, jego oczy spotkały się z Pentezyleą i zakochał się w niej. Malarzowi udało się przekazać ten złożony i przejmujący moment za pomocą prostej techniki sylwetki. Kolejną rzeczą, którą należy zauważyć w naczyniu w 17-7, jest bardzo biała twarz Penthesilei. W tym okresie kobiety malowano często z białymi twarzami, podczas gdy mężczyzn przedstawiano całkowicie na czarno. Powodem było to, że starożytne Greczynki z wyższych klas miały spędzać większość dnia w domu (patrz rozdział 14). Mężczyźni byli opaleni od gorąca i słońca, ale kobiety pozostały blade.

Malowidło czerwonofigurowe (od ok. 525 r. p.n.e.) . Około 525 r. p.n.e. w Atenach rozwinął się nowy styl malowania – znany jako malowanie czerwonofigurowe. Ta technika była całkowitym odwróceniem czarnej postaci obraz, na którym tło jest teraz czarne, a wszystkie postacie pojawiają się w czerwieni gliny. Dzięki takiemu podejściu detale były znacznie bardziej skomplikowane, ponieważ detale były teraz namalowane na glinie, zamiast nacinane, jak w przypadku prac z czarnymi figurami. Z biegiem czasu przedstawienia anatomii człowieka i ubioru stają się bardziej precyzyjne – podobnie jak efekty osiągane przez rzeźbiarzy tej epoki. Artyści mogli też tworzyć dużo bardziej złożone sceny. Warto zauważyć, że malarze czerwonofigurowi zaczęli umieszczać więcej niż jeden obraz na obrazie, czasami pokazując dwie lub więcej scen, które mogą mieć jakiś łączący temat. Skyphos z czerwoną figurą został namalowany około 470 rpne przedstawiający młodego Heraklesa w drodze do szkoły, a za nim starą kobietę. Obraz jest niezwykle szczegółowy i możesz łatwo dostrzec różnicę w wieku dwóch postaci. Herakles stoi w stylu rzeźby klasycznej (patrz wcześniejsza sekcja „Kontemplacja rzeźby klasycznej: nawet lepsza niż prawdziwa”), a nawet można zobaczyć tatuaże na starej kobiecie, co sugeruje, że może pochodzić z Tracji, gdzie było to powszechna praktyka.

Malowanie na białym tle (około 475 r. p.n.e.). Ostatni styl malowania wazonów został zainspirowany techniką stosowaną przez malarzy ,praca przy dużych projektach wnętrz. Chociaż niewiele przetrwało tego rodzaju malarstwa na białym tle, historycy uważają, że artyści pokryli ściany wewnętrzne lub drewniane panele białą farbą lub tynkiem, aby uzyskać neutralne tło. W V wieku pne niektórzy malarze zaczęli stosować ten styl do pracy na wazach. Najczęstszym zastosowaniem malowania na białym tle na wazach było ozdabianie lekythos, które Grecy pochowali wraz ze swoimi zmarłymi. Te lekytosy były napełnione ropą i towarzyszyły zmarłym do podziemi. Większość wazonów mielonych na biało nie przetrwała zbyt dobrze, ponieważ naczynia nie były przeznaczone do częstego przenoszenia.