Okna v. 11 : Pozbycie się pliku lub folderu

Prędzej czy później będziesz chciał usunąć plik, który nie jest już ważny, na przykład wczorajsze wyniki loterii lub szczególnie zawstydzające zdjęcie cyfrowe. Aby usunąć plik lub folder, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę lub ikonę. Następnie kliknij ikonę Usuń (widoczną na marginesie) znajdującą się przy górnej krawędzi wyskakującego menu. Ta zaskakująco prosta sztuczka działa w przypadku plików, folderów, skrótów i prawie wszystkiego innego w systemie Windows. Aby usunąć w pośpiechu, kliknij niewłaściwy obiekt i naciśnij klawisz Delete. Przeciąganie i upuszczanie pliku lub folderu do Kosza robi to samo. Możesz usuwać całe foldery, w tym wszelkie pliki lub foldery umieszczone w tych folderach. Tylko upewnij się, że wybrałeś właściwy folder, zanim go usuniesz i całą jego zawartość. Usunąłeś coś przez pomyłkę? Czeka na odzyskanie w Koszu.

»»W przeciwieństwie do wcześniejszych wersji systemu Windows, system Windows 11 nie rzuca ci w twarz pudełkiem z pytaniem, czy na pewno chcesz usunąć plik. Jeśli wolisz być pytany, kliknij prawym przyciskiem myszy Kosz, wybierz Właściwości i umieść znacznik wyboru obok opcji Wyświetl okno dialogowe potwierdzenia usunięcia, a następnie kliknij przycisk OK, aby zapisać zmianę.

»»Upewnij się, że wiesz, co robisz, usuwając dowolny plik, który przedstawia małą zębatkę w swojej ikonie. Pliki te są zwykle poufnymi plikami ukrytymi należącymi do aplikacji lub programów, a komputer chce, abyś zostawił je w spokoju. (Poza tym nie są szczególnie ekscytujące, pomimo biegów zorientowanych na akcję).

»»Ikony z małymi strzałkami w rogach (takie jak ta na marginesie) to skróty, czyli przyciski, które jedynie ładują inne pliki. (Skróty opisałem w rozdziale 6.) Usunięcie skrótów usuwa tylko przycisk ładujący plik lub program. Sam plik lub program pozostaje nieuszkodzony i nadal żyje w komputerze.

»»Gdy tylko dowiesz się, jak usunąć pliki, przejdź do rozdziału 3, w którym wyjaśniono kilka sposobów na ich przywrócenie. (Wskazówka dla zdesperowanych: otwórz Kosz, kliknij prawym przyciskiem myszy nazwę pliku i wybierz Przywróć).