Per-āa : Biorąc pod uwagę zdrowie kobiet

Niektóre papirusy medyczne skupiają się przede wszystkim na zdrowiu kobiet – szczególnie na płodności, porodzie i zdrowiu podczas ciąży. Wiele zabiegów opiera się na idei, z której łączy się kobieta z pochwy do głowy za pomocą szeregu rurek. Jeśli te rurki są czyste, może zajść w ciążę, a jeśli są zablokowane, nie może. Większość zabiegów obejmuje leki doustne, aplikacje dopochwowe lub fumigację. Konkretne tematy dotyczące zdrowia kobiet obejmowały:

* Antykoncepcja: odchody krokodyla drobno rozproszone w kwaśnym mleku lub miodzie, a natron stosowano, aby uniknąć ciąży. Obie mikstury były używane jako tampony i wprowadzane do pochwy. I jestem pewien, że powstały zapach zachęcał do abstynencji – niezawodnej formy antykoncepcji.

* Płodność: kobiecie zalecono usiąść nad mieszanką słodkiego piwa i puree z daktyli. Jeśli zwymiotuje, z pewnością urodzi w przyszłości; liczba wymiotów równała się liczbie dzieci, które miała. Jeśli nie zwymiotuje, nie ma dzieci.

* Test ciążowy: Kobieta miała oddać mocz na jęczmień i płaskurka. Jeśli oba nasiona wyrosną, urodzi. Jeśli jęczmień wyrośnie pierwszy, urodzi chłopca; gdyby płaskurka wyrosła pierwsza, urodziłaby dziewczynkę. Jeśli żadne z nich nie rosło, nie była w ciąży. (Kiedy ta metoda była ostatnio testowana, nie określała płci, ale jeśli kobieta jest w ciąży, ziarno rośnie w krótkim czasie. Kiedy używano męskiego moczu, nic się nie działo.)

* Brak miesiączki: Jest to przedwczesne zatrzymanie cyklu miesiączkowego i zostało „wyleczone” poprzez podawanie kobiecie substancji do picia przez cztery dni, która wywoływała wymioty. Gdyby kobiety zwymiotowały krwią, jej cykl menstruacyjny zacząłby się od nowa.