Per-āa : Miłość nie zwycięża wszystkiego

W 30 p.n.e. Oktawian dotarł do Aleksandrii, a Marek Antoniusz przywitał go swoimi powoli ubywającymi żołnierzami i flotą. Gdy tylko marynarka wojenna zobaczyła Rzymian, zasalutowali wiosłami i popłynęli na drugą stronę, po czym nastąpiła dezercja kawalerii i piechoty – pozostawiając Antoniusza w spokoju. Kleopatra, teraz przestraszona, zamknęła się w swoim grobowcu i wysłała wiadomość do Antoniusza, że ​​nie żyje! Najwyraźniej sprawy przybrały odwrotny obrót. Antony, czując się nieco niestabilnie, próbował się zabić, ale po to, by zepsuć sprawę i zadać w końcu śmiertelną ranę. Kiedy wykrwawiał się na śmierć, usłyszał, że Kleopatra w rzeczywistości żyje i zażądał, aby jego ciało zostało jej natychmiast zabrane. Kiedy Antoniusz przybył do grobowca, Kleopatra bała się otworzyć drzwi. Ona i jej dwie służące spuściły liny z okna i wciągnęły Antoniusza w górę. Zrozpaczona Kleopatra położyła Antoniusza na łóżku, a on zmarł w jej ramionach. Tymczasem Oktawian najechał Aleksandrię i przejął kontrolę nad pałacem Kleopatry, z zamiarem zabrania Kleopatry z powrotem do Rzymu i ciągnięcia jej ulicami w łańcuchach. Oktawian i jego ludzie pomaszerowali do grobowca, ale Kleopatra nie pozwoliła mu wejść. Zamiast tego negocjowali przez zamknięte drzwi, Kleopatra zażądała, aby jej królestwo zostało oddane jej dzieciom. Podczas gdy Kleopatra była rozproszona przy drzwiach, ludzie Oktawiana ustawili drabiny i wspięli się przez okno. Kleopatra natychmiast próbowała się dźgnąć, ale została rozbrojona i wzięta do niewoli wraz z dziećmi. Oktawian pozwolił Kleopatrze zorganizować pogrzeb Antoniusza, a Kleopatra pochowała Antoniusza w królewskim stylu. Po pogrzebie Kleopatra była tak pogrążona w żałobie, że została w łóżku. Kleopatra była zdecydowana umrzeć, aby być ze swoim ukochanym Antoniuszem i zaaranżowała przyniesienie do grobu bolenia (jadowitego węża) w koszu fig, wszystko w tajemnicy bez wiedzy Rzymian. Strażnicy nawet sprawdzili koszyk i nie znaleźli nic podejrzanego, więc pozwolili oddać go królowej. Kiedy sięgnęła do kosza, ugryzł ją boleń i umarła. W ostatnich chwilach Kleopatra napisała list do Oktawiana z pytaniem, czy można ją pochować w grobie Antoniusza. Oktawian pobiegł do grobowca, ale było już za późno – Kleopatra nie żyła. Jedyną osobą, która stała na drodze Oktawiana do kontrolowania Egiptu, był Cezarion, którego Oktawian natychmiast usunął. Egipt był teraz otwarty dla rządów rzymskich.