Per-āa : Przędzenie sieci oszustwa

Spindoktorzy Ptolemeusza XIII wykorzystali sympatię ludu do królowej przeciwko niej, wydając dekret w jej imieniu, że całe dostępne zboże powinno być wysłane do Aleksandrii, a żadne do Środkowego i Górnego Egiptu. To rozgniewało ludność Egiptu i zwrócili się przeciwko Kleopatrze. Kleopatra w obawie o swoje życie uciekła do Aszkelonu w Syrii. W 48 r. p.n.e. Juliusz Cezar udał się w kierunku Egiptu, aby rozwiązać konflikty między Ptolemeuszem XIII a Kleopatrą. W tym samym czasie sama Kleopatra zebrała armię na granicy Egiptu, by zaatakować swojego brata. Cezar przybył do Aleksandrii zdecydowany umieścić Kleopatrę z powrotem na tronie, dopóki dworzanie Ptolemeusza nie przynieśli mu prezentu – głowy jednego z przyjaciół Cezara. Niezupełnie to nie spodobało się Cezarowi, a Cezar wkroczył do miasta, zajął pałac i ogólnie przejął dowodzenie. Zarówno Ptolemeuszowi, jak i Kleopatrze nakazano odprawić swoje armie i spotkać się z Cezarem, który rozstrzygnie ich spór (raczej jak ojciec i dwoje niegrzecznych dzieci). Kleopatra jednak nie była głupia i wiedziała, że ​​jeśli wejdzie otwarcie do Aleksandrii, Ptolemeusz każe ją zabić. Więc zakradła się do pałacu pod orientalnym dywanem. Kiedy dywan został rozwinięty, Kleopatra wypadła, a Cezar się zakochał. Tej nocy zostali kochankami, a rano Ptolemeusz wybiegł z pałacu, ponieważ czuł, że został zdradzony. Wkrótce potem został aresztowany, ale jego armia oblegała pałac. Cezar uwolnił Ptolemeusza, ale oblężenie trwało prawie sześć miesięcy i zakończyło się dopiero, gdy Ptolemeusz utonął w Nilu. Aleksandria poddała się następnie Cezarowi. Teraz wdowa, Kleopatra poślubiła swojego brata Ptolemeusza XIV, który miał 11 lub 12 lat. Juliusz Cezar podarował im Cypr jako prezent ślubny. Rozbudziło się jego zainteresowanie Kleopatrą. Ciesząc się leniwymi letnimi dniami z Juliuszem. Relacje między Kleopatrą a Juliuszem Cezarem rozwinęły się i w 47 p.n.e. wyruszyli w romantyczny rejs po Nilu. Kleopatra miała zaledwie 23 lata i była w ciąży z dzieckiem Cezara, zwanym Cezarionem. Dziecko urodziło się niedługo po powrocie do Aleksandrii. W świątyni Hathor w Denderah płaskorzeźba przedstawia Kleopatrę przedstawiającą bogom swojego syna Cezariona i nazywającą go „Ptolemeuszem Cezarem, synem Juliusza Cezara i Kleopatry”, aby pokazać, że był następcą tronu . W 46 rpne Kleopatra, Ptolemeusz XIV i Cezarion udali się na wakacje do Rzymu, aby odwiedzić Juliusza Cezara. Przebywali w willi Cezara pod Rzymem prawie dwa lata – teraz to półtora wakacji. W tym czasie Juliusz podarował Kleopatrze mnóstwo prezentów i tytułów, a nawet wzniósł jej posąg w świątyni Wenus Genetrix. Rzymianie byli przerażeni tą sprawą i ostatecznie doprowadziła ona (częściowo) do zabójstwa Juliusza w 44 r. p.n.e. Kleopatra w obawie o życie swoje i syna pognała z powrotem do Egiptu. Przed lub po powrocie do Egiptu mąż Kleopatry, Ptolemeusz XIV, w tajemniczy sposób zmarł w wieku 15 lat, prawdopodobnie otruty, pozostawiając Kleopatrę wolną rękę, by poślubić swojego syna Cezariona i uczynić go swoim współregentem, Ptolemeuszem XV.