Per-āa : Tiye: Jedna straszna dama

Jedną z kobiet, która często przedstawiana jest jako osoba dominująca, jest królowa Tiye, matka Echnatona. W rzeczywistości historycy nie wiedzą, czy dominowała, ale zdecydowanie była wybitna. Tiye wyszła za Amenhotepa III i urodziła wiele dzieci, w tym Echnatona. Posiadała tytuł Wielkiej Małżonki Króla, co czyniło ją najważniejszą kobietą królewską w pałacu. Tiye jest reprezentowana w sztuce częściej niż jakakolwiek poprzednia królowa (chociaż jej synowa Nefertiti jest przedstawiana równie często, jeśli nie częściej – zobacz rozdział 16, aby dowiedzieć się więcej o Nefretete). Przed jej panowaniem królowe z XVIII dynastii przechodziły na emeryturę; w razie potrzeby wspierali swoich mężów, ale pozostawali bardzo na uboczu. Jednak na obrazach przedstawiających sceny z całego panowania Amenhotepa III, Tiye ukazany jest obok niego w pozycji komplementarnej, uczestnicząc w królewskich ceremoniach i rytuałach – niezwykłej praktyce dla królowych. Jest przedstawiana w tym samym rozmiarze co jej mąż, co wskazywało na równość z nim. Czasami jest też reprezentowana bez niego – również bardzo nietypowa. Tiye ma reputację silnej, budzącej grozę kobiety. Niektórzy egiptolodzy uważają, że rządziła Egiptem w późniejszych latach panowania Amenhotepa III, kiedy bardziej interesował się swoim haremem niż polityką. Niektórzy uważają również, że wpłynęła na Echnatona w jego rewolucji religijnej. Wpływ Tiye na męża i syna pozostaje nieznany, ale dowody wskazują, że Tiye była wtajemniczona w kwestie dyplomatyczne. Zaadresowany jest do niej list od obcego króla, w którym obcy król skarży się, że odkąd Echnaton wstąpił na tron, wysłał tylko drewniane posągi pokryte złotem, a nie posągi z litego złota, jak przysyłał poprzedni król Amenhotep III. Zagraniczny król apeluje do Tiye, aby porozmawiał z Echnatonem i nakłonił go do wysłania prezentów dobrej jakości. Nie zapisano, czy rozmawiała z Echnatonem, ale nie zadzierałbym z nią. Zarówno Tiye, jak i Amenhotep III zostali za życia deifikowani i czczeni w świątyni Sedinga w Nubii. Tutaj Tiye była czczona jako bogini Hathor-Tefnut Wielka Przerażająca i pokazano ją, jak składa sobie ofiary. Ten tytuł musiał zostać wybrany nie bez powodu. Może miała przerażającą reputację nawet wtedy. Tiye jest również pokazana w tej świątyni jako sfinks depczący więźniarki, asertywne przedstawienie, które umieszcza ją jako odpowiednik jej boskiego króla/męża, a nie drugoplanową rolę.