Chatbot z Pytonem : Bot QnA

Jednym z dobrych przykładów opisu problemu przy tworzeniu chatbota może być bot QnA. Wyobraź sobie bota przeszkolonego w zakresie rozumienia różnych pytań użytkowników, na którego odpowiedzi są już dostępne na stronie często zadawanych pytań w witrynie internetowej. Jeśli wrócisz i spróbujesz znaleźć odpowiedź na powyższe trzy pytania, odpowiedź będzie brzmiała „tak”. Zobacz rysunek, a dowiesz się, co robi bot FAQ.

To nic innego jak bardzo powtarzalne pytania, na które klienci konkretnego sklepu mogą dzwonić i zadawać lub próbować znaleźć odpowiedź wchodząc na stronę internetową i poruszając się po stronach. Pomyśl, kiedy masz takiego chatbota, który odpowiada na Twoje pytanie jak człowiek w ciągu kilku sekund, a nawet robi więcej, niż możesz sobie wyobrazić. To tylko część możliwości chatbotów. Spróbujmy teraz przeanalizować powyższe trzy pytania i odpowiedzi na nie w przypadku QnA Bota.

• Czy problem można rozwiązać za pomocą prostych pytań i odpowiedzi lub

komunikacja tam i z powrotem? Tak, często zadawane pytania to nic innego jak proste, często zadawane pytania i powiązane z nimi odpowiedzi. Może istnieć kontekstowe FAQ, ale jeśli nie rozwiążesz problemu z wieloma domenami za pomocą chatbotów, nie będziesz mieć tego problemu. Może zaistnieć sytuacja, w której dwa lub więcej pytań może wydawać się podobnych, ale zawsze możesz zaprojektować bota tak, aby zadał użytkownikowi pytanie, gdy będzie ono wątpliwe.

• Czy występują bardzo powtarzalne problemy, które wymagają analizy lub

pobieranie danych? Tak, FAQ wymagają od nas pobrania danych z bazy danych i wyświetlenia ich od razu na stronie lub ewentualnie dynamicznie. Jednak użytkownik musi przejrzeć wszystkie pytania jedno po drugim, aby znaleźć pytanie, którego szuka, a następnie zobaczyć odpowiedź. Dużo przeglądania interfejsu użytkownika, zanim konsument faktycznie otrzyma odpowiedź… a może nie. Dlaczego nie pozwolić, aby nasz bot zrobił to za nas?

• Czy zadanie Twojego bota można zautomatyzować i naprawić? Tak, bot FAQ musiałby uzyskać pytanie, przeanalizować je, pobrać informacje z bazy danych i zwrócić je użytkownikowi. Nie ma tu niczego, czego nie dałoby się zrobić za pomocą kodowania. Ponadto proces, który w zasadzie został naprawiony, nie zmieni się w czasie rzeczywistym.