Per-āa : Żeglowanie do zwycięstwa: Ramzes III

Panowanie Ramzesa III (1182-1151 p.n.e) było trudne. Był nękany przez najazdy, z których najważniejszy był dalszy atak Libijczyków i Ludzi Morza.

Więcej bitew z Ludźmi Morza

Inwazja Libijczyków w 5 roku panowania Ramzesa III była bardzo podobna do tej, którą miał do czynienia z Merenptahem . 30-tysięczna armia złożona z Libijczyków i Ludzi Morza stawiła czoła Ramzesowi III. Zapisy mówią, że Ramzes III zabił 12 535 mężczyzn i wziął 1000 jeńców – i tak było to wielkie zwycięstwo. Jednak w rzeczywistości Ludzie Morza byli pierwszą armią, która była wystarczająco silna, aby stawić czoła Hetytom i zwyciężyć, kontrolując w ten sposób handel na Bliskim Wschodzie zarówno na lądzie, jak i na morzu. Na lądzie Lud Morza walczył w sposób podobny do Hetytów, za pomocą trzyosobowych rydwanów. Ale ich statki morskie były mniejsze niż łodzie egipskie, bez oddzielnych wioślarzy. Zamiast tego żołnierze Sea People wiosłowali na łodziach, co oznaczało, że żołnierze nie byli w stanie walczyć i poruszać się jednocześnie. Była to poważna wada w stosunku do egipskich łodzi, które miały 24 oddanych wioślarzy, chronionych przez wysokie burty, oraz kontyngent żołnierzy. Ramzes III stawił czoła Ludziom Morza zarówno na lądzie, jak i na morzu i odniósł sukces w obu obszarach. Jego bitwa morska jest jedną z najwcześniejszych w historii. Flota egipska podążała za flotą statków Morskich Ludzi w „ujściach rzek Delty”, uwięzienie ich między egipskimi łodziami a brzegiem, gdzie czekali egipscy łucznicy, by obsypać ich strzałami. Ludzie Morza nie mieli naprawdę wielkich szans. Egipcjanie użyli ognistych strzał przeciwko statkom ludzi morza i zabili większość żołnierzy wroga. Egipskie okręty następnie staranowały wrogie statki ozdobnymi dziobami, po czym zajęły statki Ludzi Morza za pomocą haków i nawiązały walkę wręcz. Manewry te raz na zawsze wykończyły Ludzi Morza, Egipt znów był w pokoju.