Per-āa : Przekraczanie granic: Merenptah

Ramzesa zastąpił na tronie jego 13 syn, Merenptah (1212–1202 p.n.e.). Za panowania Merenptaha powtórki problemów libijskich, które ujawniły się za panowania Seti I. Wojna z Libijczykami jest zapisana w inskrypcji w Karnaku oraz licznych stelach. W 5 roku panowania Merenptaha Libijczycy połączyli się z wieloma różnymi plemionami. Siły te, liczące 25 000 ludzi, znane były pod wspólną nazwą Ludzi Morza. Byli wystarczająco silni, aby przebić się przez egipskie fortece wzdłuż zachodniej Delty i pokonać Egipcjan na warcie. Ludzie Morza najwyraźniej podróżowali do Egiptu z planem zajęcia go, ponieważ wielu towarzyszyły im rodziny i cały ich dobytek ułożony na wozach ciągniętych przez woły. Merenptah maszerował do Delty z resztą egipskiej armii, złożonej głównie z łuczników. Skład armii umożliwiał Egipcjanom zbliżenie się na tyle blisko, by wystrzelić setki strzał z łuków kompozytowych, ale nie na tyle blisko, by wróg mógł zaangażować się w walkę wręcz, co za siła Libijczyków. Ostatecznie było to zwycięstwo Egipcjan. Z ich danych wynika, że ​​zabili 6 000 Libijczyków i wzięli 9 000 jeńców, w tym żonę i dzieci wodza Libii. To zwycięstwo umożliwiło Egipcjanom po raz kolejny żyć w pokoju .Według zapisów, Egipcjanie mogli teraz „swobodnie chodzić po drodze” i „usiąść i rozmawiać bez strachu w sercach”. Tak naprawdę to, czego wszyscy chcą. Oczywiście, niestety pokój nie miał trwać długo, o czym wkrótce miał się przekonać syn Merenptaha, Ramzes III.