Per-āa : Podążając śladami taty: Kadesz Część II

Ramzes II jest dobrze znany z wielu rzeczy, ale w szczególności pamięta się go ze swojej spektakularnej bitwy pod Kadesz przeciwko Hetytom w piątym roku jego panowania. Chociaż Sety wygrał raz pod Kadesz, brak potęgi militarnej Egiptu umożliwił Hetytom wkroczenie na granice Egiptu. Ramzes II musiał położyć kres Hetytom, zanim się zbliżą. Po raz pierwszy w historii Egiptu Egipt był agresorem w bitwie. Król hetycki przewidział jednak atak i zebrał ogromną armię w koalicji z kilkoma sąsiednimi państwami – 16 różnymi prowincjami – w tym:

* 2500 rydwanów, każdy z 3 mężczyznami

* Dwie grupy kawalerii liczące 18 000–19 000 ludzi

Egipcjanie byli znacznie mniej liczebni przez armię Hetytów z zaledwie 20.000 żołnierzy do około 26.000 Hetytów. W pewnym momencie zapisy pokazują, że Egipcjanie mieli przewagę liczebną trzy do jednego. Zarówno Egipcjanie, jak i Hetyci używali wielu takich samych broni, ale ich style ataku różniły się:

* Hetyci w większym stopniu posługiwali się twardą, żelazną bronią niż Egipcjanie, którzy używali głównie broni z brązu i miedzi.

* Rydwany egipskie wiozły dwie osoby (kierowcę i uzbrojonego), podczas gdy rydwany hetyckie wiozły trzech mężczyzn (kierowcę, miotacza włóczni lub łucznika oraz nosiciela tarczy do ochrony pozostałych dwóch). Podczas gdy egipskie rydwany były lżejsze i miały większą zwrotność, Hetyci byli w stanie przewieźć dużą liczbę ludzi na raz.

* Egipcjanie zatrudnili też grupę biegaczy, by otoczyli rydwany, które pędziły do ​​środka wroga wśród deszczu egipskich strzał. Biegacze następnie zaatakowali z poziomu gruntu, podczas gdy wróg dochodził do siebie po ataku strzałą.

* 2500 rydwanów, każdy z 3 mężczyznami

* Dwie grupy kawalerii liczące 18 000–19 000 ludzi