Per-āa : Małżeństwo i rodzina (i więcej rodziny)

W późniejszych latach swojego panowania Sety mianował Ramzesa współregentem i uświetnił tę okazję, dając mu własny harem pięknych kobiet, składający się z „służebnic królewskich, które były jak wielkie piękności pałacu”. Wyobraź sobie, że był ekscytującym, ale zniechęcającym prezentem dla młodego chłopca, który był jeszcze nastolatkiem. Ramzes utrzymywał ten harem przez całe 67-letnie panowanie i bez wątpienia bardzo mi się podobało. Ale jego dwie ulubione żony to Nefertari, którą poślubił, zanim wstąpił na tron, oraz Isetnofret, którą poślubił we wczesnych latach swojego panowania. Chociaż Nefertari i Isetnofret były ulubionymi żonami Ramzesa, podobno w jego haremie znajdowało się ponad 300 kobiet, które urodziły mu ponad 150 synów i 70 córek. Lista dzieci Ramzesa jest spisana w Karnaku w kolejności urodzeń – chociaż te liczby mogą być mocno przesadzone, aby pokazać, jak bardzo był płodny. W rzeczywistości Ramzes II miał maksymalnie 46 synów i 55 córek. Tak, ta liczba jest niższa niż wynika z jego oficjalnych danych, ale wciąż jest okropnie dużo dzieci! Ramzes i Nefertari mieli liczne dzieci, z których co najmniej dziesięcioro zostało odnotowanych, choć niestety wszyscy zmarli przed Ramzesem. Nefertari miał co najmniej sześciu synów, których imiona i zawody są zapisane:

* Amenhirwenemef (pierwszy syn) był w wojsku i posiadał tytuł głównodowodzącego.

* Prehirwenemef (trzeci syn) był nastoletnim weteranem drugiej bitwy pod Kadesz (patrz sekcja „Śladami taty: Kadesz część II”, dalej w tym rozdziale) i został nagrodzony tytułami „pierwszego woźnicy Jego Królewskiej Mości” oraz „pierwszy odważny armii”.

* Meriamun (16. syn).

* Meritamun (druga córka) była małżonką Ramzesa do 24 roku i pełniła funkcję zastępcy jej chorej matki.

* Uważa się, że Baketmut (trzecia córka) zmarła młodo, chociaż jej grobu nie odkryto.

* Nefertari II (czwarta córka) jest przedstawiona na fasadzie głównej świątyni Abu Simbel.

* Nebettawi (piąta córka) była małżonką następczynią Meritamuna po jego śmierci. Została pochowana w QV60, który został ponownie wykorzystany w okresie chrześcijańskim jako kaplica.

* Henoutawi (siódma córka) jest reprezentowana w świątyni Nefertari w Abu Simbel, co wskazuje, że była jedną z córek Nefertari, chociaż była martwa, zanim świątynia została poświęcona.

Isetnofret, druga żona Ramzesa, miała co najmniej sześcioro dzieci:

* Ramzes (drugi syn) był generałem w armii i następcą tronu po śmierci swego przyrodniego brata Amenhirchepszefa. W 30 roku był sędzią na procesie tebańskiego skarbnika i jego żony, którzy kradli z królewskich sklepów.

* Bintanath (pierwsza córka) była żoną swojego ojca.

* Khaemwaset (czwarty syn) był następcą tronu po śmierci swojego brata Ramzesa. Khaemwaset jest najbardziej udokumentowanym z dzieci Ramzesa II. W wieku 5–6 lat udał się z ojcem i przyrodnim bratem Amenhirwenemefem na walkę w kampanii nubijskiej. Khaemwaset został wówczas arcykapłanem Ptaha, boga związanego z kultami pogrzebowymi.

* Merenptah (13 syn) zastąpił na tronie Ramzesa II. W ciągu ostatnich 12 lat panowania Ramzesa Merenptah rządził Egiptem jako współwładca, a następnie został królem po śmierci ojca.

* Isetnofret II poślubiła swojego brata Merenptaha.

Inne dzieci Ramzesa są odnotowane, chociaż imiona ich matek nie zostały zidentyfikowane; można przypuszczać, że urodziły się z małoletnich żon lub konkubin. Tron ostatecznie przeszedł na Merenptaha, 13. syna Ramzesa zrodzonego z Isetnofret.