Per-āa : Dorastanie króla: Tutanchamon

Tutanchamon to imię, które przywołuje obrazy złota i bogactwa, ze względu na niesamowite wspaniałości odkryte w jego grobowcu. Przed odkryciem grobu niewiele wiedziano o tym królu – i szczerze mówiąc, po otwarciu grobu świat nie był zbytnio oświecony. W życiu Tutanchamona jest wiele luk, a większość badań koncentruje się na skarbie z jego grobowca. Wiele z tych skarbów zostało stworzonych dla grobowca i być może w ogóle nie pojawiało się w życiu króla. Jednak tajemnica otaczająca tego króla intrygowała ludzi od czasu odkrycia grobowca w 1922 roku. Bez wątpienia Tut będzie interesował ludzi przez kolejne 100 lat. Utrzymanie go w rodzinie Historycy uważają, że Tutanchamon urodził się między 7 a 9 rokiem panowania Echnatona, prawdopodobnie w Amarnie. Pierwotnie nazywany Tutankhaten („żywy obraz Atona”), jego imię zostało zmienione, gdy został królem. Egiptolodzy nie są nawet w stanie dojść do porozumienia, kim byli rodzice Tutanchamona. Teorie obejmują:

* Echnaton i Kiya (druga żona)

* Echnaton i Tadukhipa (księżniczka z Mitanni)

* Amenhotep III i Tiye (czyniąc brata Tutanchamona Echnatona)

* Amenhotep III i Sitamun (siostra Echnatona)

Pierwsza teoria jest dziś powszechnie akceptowana przez większość egiptologów. Na początku swojego panowania Tutanchamon poślubił Ankhesenepaten, która później zmieniła imię na Ankhesenamun. W zależności od tego, kim są rodzice Tutanchamona, Ankhesenamun jest jego przyrodnią siostrą lub siostrzenicą. Z pewnością lubili trzymać to wszystko w rodzinie. Ankhesenamon był kilka lat starszy od Tutanchamona i być może wychowywali się razem w pałacu w Amarnie. Niestety, pomimo młodości i dziesięciu lat panowania, Tutanchamon i Ankhesenamon nie mieli dzieci, które przeżyły. Jednak w grobowcu Tutanchamona w zwykłym białym drewnianym pudełku były pochowane dwa płody żeńskie, jedna martwa urodzona, a druga, która przeżyła krótką chwilę przed śmiercią. Te płody mogą być dziećmi Tutanchamona, co wskazuje, że ta młoda para musiała wytrzymać bardzo trudny czas, próbując stworzyć dziedzica, który podążałby za Tutanchamonem na tronie.