Per-āa : Zdobywanie łupów

Po upadku Megiddo i bitwie pod Kadesz (patrz pasek boczny „Zawroty głowy”) egipscy żołnierze mieli mnóstwo gadżetów, aby zwiększyć swoje pensje (patrz rozdział 3, aby uzyskać informacje o płacach). Oczywiście król cieszył się także z zysków wojennych. Kroniki Tutmozisa III w Karnaku zawierają listy łupów, które szczegółowo opisują:

Wszystkie dobra z tych miast, które się poddały, które zostały przyniesione do jego majestatu: 38 ich panów, 87 dzieci tego wroga i wodzów, którzy byli z nim, 5 ich panów, 1796 niewolników i niewolnic z ich dziećmi, nie walczący, którzy poddali się z powodu głodu z tym wrogiem, 103 mężczyzn; łącznie 2503. Oprócz płaskich naczyń z kosztownego kamienia i złota, różne naczynia, duży dwuuchwytowy wazon dzieła Kharu, wazony, płaskie naczynia, różne naczynia do picia, 3 duże kotły, 87 noży, w sumie 784 deben. Złoto w pierścionkach znalezionych w rękach rzemieślników i srebro w wielu pierścionkach, 966 deben i 1 kiket [oba obciążniki z metalu]. Srebrna rzeźba z bitej roboty, głowa złota, laska z ludzkimi twarzami; 6 krzeseł tego wroga z kości słoniowej, hebanu i chleba świętojańskiego, kutych złotem; 6 podnóżków do nich należących; 6 Wielkie stoły z kości słoniowej i drzewa chleba świętojańskiego, laska z drzewa chleba świętojańskiego, kuta złotem i wszystkimi kosztownymi kamieniami na wzór berła, należąca do tego wroga, wszystko ze złota; posąg tego wroga z hebanu i złota, którego głowa była inkrustowana lapis lazuli; naczynia z brązu, dużo odzieży tego wroga. Niestety egiptolodzy nie wiedzą, co się stało z tym łupem i jak został wchłonięty przez gospodarkę egipską.