Per-āa : Ustalenia umowne

Wiele umów małżeńskich przetrwało, chociaż pochodzą one z późniejszych okresów, kiedy różnice między klasami mogły być mniejsze. Kontrakt małżeński pary zwanej Heraklidesem i Demetrią z 311 p.n.e. stwierdza:

W siódmym roku panowania Aleksandra syn Aleksandra. . . Kontrakt małżeński Heraklidesa i Demetrii. Heraklides przyjmuje za swoją prawowitą żonę Demetrię. . . obie są wolne, od ojca Leptines, . . . a jej matka Filotis, przynosząc ubrania i ozdoby o wartości tysiąca drachm, a Heraklides dostarczy Demetrii wszystkiego, co przystoi wolnej żonie, i będziemy mieszkać razem, gdziekolwiek będzie to najlepsze dla Leptynów i Heraklidesów, którzy wspólnie się konsultują. Jeśli okaże się, że Demetria czyni coś złego na hańbę swego męża Heraklidesa, zostanie pozbawiona wszystkiego, co przyniosła, ale Heraklides udowodni wszystko, co zarzuca Demetrii, przed trzema mężczyznami, których oboje akceptują. Heraklidesowi nie wolno sprowadzać do domu innej żony, znieważając Demetrię, ani mieć dzieci z inną kobietą, ani czynić zła przeciwko Demetrii pod jakimkolwiek pretekstem. Jeśli Heraklides zostanie odkryty, że robi którąś z tych rzeczy, a Demetria udowodni to przed trzema mężczyznami, których obaj zaakceptują, Heraklides zwróci Demetrii posag w wysokości 1000 drachm, który przyniosła, a ponadto przepadnie 1000 drachm ze srebrnej monety Aleksandra. Demetria i ci, którzy pomagają Demetrii w wyegzekwowaniu zapłaty, mają prawo do egzekucji, jak gdyby wynikało to z legalnego działania, na osobie Heraklidesa i na całym majątku Heraklidesa, zarówno na lądzie, jak i na wodzie. Niniejsza umowa będzie obowiązywać pod każdym względem, niezależnie od tego, gdzie Heraclides może przedstawić ją przeciwko Demetrii, lub Demetria i osoby pomagające Demetrii w dochodzeniu zapłaty mogą ją przedstawić przeciwko Heraclides, tak jakby umowa została zawarta w tym miejscu. Heraclides i Demetria mają prawo do samodzielnego przechowywania umów we własnym zakresie i do przedstawiania ich przeciwko sobie. Świadkowie Cleon, Gelan; Antykrates, temnian; Lizy, Temnian; Dionizjusz Temnianin; Arystomach Cyrenejczyk; Aristodicus, Coan.

Umowa ta pokazuje, że nawet w czasach Aleksandra Wielkiego kobiety w Egipcie były legalnie aktywne i mogły rozwodzić się ze swoimi mężami, o ile mogły przedstawić te same dowody i dowody, jakie musiałyby robić dzisiaj w podobnej sytuacji.