Per-āa : Wojskowi: Marzy o zwycięstwie

Przed Nowym Królestwem nie istniała żadna armia, więc marzenie każdego małego chłopca o byciu żołnierzem musiało pozostać niespełnione. We wcześniejszych okresach, jeśli potrzebna była armia, lokalni burmistrzowie zbierali prawdopodobnych chłopców ze swoich regionów i werbowali ich na czas wyprawy lub kampanii. W Nowym Królestwie (przejdź do rozdziału 3 po więcej szczegółów) utworzono stałą armię, umożliwiającą istnienie żołnierzom zawodowym. Wiele autobiografii znalezionych w grobowcach opisuje długie kariery wojskowe. W rzeczywistości niektórzy żołnierze doszli do pozycji wielkiej mocy; generałowie Horemheb i Ramzes I obaj zostali królami, udowadniając, że wezyrat nie był jedyną drogą do tronu.

Jak w przypadku wszystkich karier w starożytnym Egipcie, żołnierze rozpoczęli szkolenie podstawowych umiejętności, wytrzymałości i siły już w wieku 5 lub 6 lat.

Obrazy nagrobne w Beni Hasan z Państwa Środka pokazują, jak szkolono tymczasowych żołnierzy i bez wątpienia szkolenie było podobne dla armii stałej. Szkolenie w cenie

* Walka na kije

* Zapasy

* Podnoszenie ciężarów z workami z piaskiem

* Jazda na rydwanie (choć nie do Nowego Królestwa)

* Łucznictwo

* Użycie włóczni

Umiejętności żołnierza dyktowały, do którego pułku wszedł – rydwanów, włóczników czy piechoty.

Skrybowie byli również istotną częścią świty wojska (docierają wszędzie!). Skrybowie rejestrowali wydarzenia z kampanii i często są przedstawiani w scenach bitewnych spokojnie stojących z tyłu, rejestrując akcję. Wymienili także łupy zebrane przez żołnierzy. Jednym ze szczególnie makabrycznych zadań wojskowego skryby było liczenie martwych wrogów, których rozpoznano po amputowanej prawej ręce lub penisie (jeśli byli nieobrzezani). Żołnierze zostawiali stosy tych części ciała na polu bitwy, aby skrybowie mogli spokojnie policzyć.