Per-āa : Nomarchowie

W Starym i Środkowym Królestwie znaczna część władzy króla była w rzeczywistości przekazywana lokalnym nomarchom, czyli burmistrzom. Zarządzali swoją nomą lub prowincją, kontrolowali gospodarkę, podatki i zatrudnienie ludzi tam mieszkających. Nomarchowie ostatecznie polegali na hojności króla i musieli regularnie składać raporty i płatności na rzecz króla w imieniu swoich nomów. Jednak król oparł się również na tych nomarchach, zwłaszcza w czasie wojny lub zagranicznych wypraw. Zanim w Nowym Państwie powstała pełnoetatowa milicja, nomarchowie byli odpowiedzialni za pobór i szkolenie młodych mężczyzn ze swoich prowincji do walki o Egipt lub towarzyszenia królowi w zagranicznych ekspedycjach, zarówno w celach handlowych, jak i celów górniczych. Dlatego król musiał utrzymać nomarchów po swojej stronie poprzez płatności i dary. W przeciwnym razie ci wysportowani młodzieńcy mogą zostać powołani do marszu przeciwko królowi i potencjalnie ukraść tron.