Rozwiązywanie problemów z siecią Wi-Fi

Wi-Fi jest jak elektryczność, zauważasz je tylko wtedy, gdy nie działa. Potem zaczyna się panika. Na szczęście nie ma takiej potrzeby, ponieważ większość problemów z Wi-Fi można łatwo naprawić za pomocą kilku prostych poprawek tu i tam. Oto dziesięć naszych najlepszych wskazówek dotyczących rozwiązywania problemów z siecią bezprzewodową.

Wolny lub brak dostępu w niektórych pokojach. Jest dobrą szansą, że dany pokój stał się trochę martwą strefą Wi-Fi. Załaduj analizator sieci i sprawdź sygnał wyjściowy w danym pomieszczeniu. W razie potrzeby zrestartuj wszystkie przedłużacze sieciowe i router.

Wolny internet. Może to być jedna z dwóch rzeczy: problem z routerem i siecią lub problem z usługodawcą internetowym. Przetestuj połączenie, podłączając bezpośrednio urządzenie do portów Ethernet routera. Jeśli problem będzie się powtarzał, skontaktuj się z usługodawcą internetowym. Jeśli wszystko jest w porządku, wyłącz wszystkie urządzenia sieciowe i włączaj je jeden po drugim i kontynuuj testowanie, aby znaleźć winowajcę.

Odmowa połączenia. Czasami zdarza się, że urządzenie odmawia nawiązania połączenia z siecią bezprzewodową. Pierwszą rzeczą do wypróbowania jest fizyczny Ethernet, połączenie (jeśli ma). Jeśli to działa, spróbuj ponownie zainstalować sterowniki Wi-Fi na urządzeniu. Jeśli nie jest to możliwe, wypróbuj inną sieć Wi-Fi, może to być problem z kartą Wi-Fi urządzenia.

Losowa utrata przepustowości. Pierwsza kontrola polega na ustaleniu wzoru. Czy dzieje się tak, gdy włączasz coś innego w domu, jeśli tak, może to powodować zakłócenia sygnału. Czy dzieje się tak, gdy podłączone jest określone urządzenie? Sprawdź urządzenie, ponieważ może pobierać ogromny plik lub może zawierać złośliwe oprogramowanie.

Nieznane urządzenie. Wykryte Jeśli utrzymujesz dobry porządek w sieci i właśnie zauważyłeś nieznane urządzenie w swojej sieci, musisz działać szybko. Jeśli to możliwe, przerwij połączenie za pośrednictwem interfejsu sieciowego routera, a następnie zmień hasło dostępu. Sprawdź wszystkie urządzenia pod kątem złośliwego oprogramowania, zapytaj innych członków rodziny, czy wiedzą, kto to może być. W najgorszym przypadku zmień wszystkie hasła.

Wi-Fi całkowicie zniknęło. Jeśli nic nie łączy się z Wi-Fi, prawdopodobnie problem dotyczy routera. Sprawdź router i, jeśli możesz uzyskać dostęp do jego interfejsu internetowego, sprawdź dzienniki dostępu i sprawdź, czy nie ma ostatnich aktualizacji (aktualizacja od dostawcy usług internetowych mogła go uszkodzić). Jeśli ponowne uruchomienie nie rozwiąże problemu, skontaktuj się z usługodawcą internetowym.

Zapomniałeś hasła Wi-Fi. Jeśli nie pamiętasz hasła Wi-Fi, może być konieczne przywrócenie ustawień fabrycznych routera. Użyj spinacza do papieru i zlokalizuj mały otwór (zwykle oznaczony jako Reset). Wbij spinacz na 30 sekund. Uruchom ponownie router. Powinien zostać zresetowany do pierwotnych ustawień i hasła.

Ogólnie słaby sygnał. Jeśli router działa dobrze, sprawdź urządzenie bezprzewodowe, stojąc obok routera. Jeśli wszystko jest w porządku, problem prawdopodobnie polega na słabym rozprzestrzenianiu się sygnału. Spróbuj zmienić położenie routera, nie umieszczaj go w szafce i sprawdź, czy to pomoże. Jeśli sygnał jest słaby, gdy znajduje się obok, może to oznaczać problem. Spróbuj ponownie uruchomić komputer, w przeciwnym razie skontaktuj się z usługodawcą internetowym.

Prędkości nie są zgodne z reklamami Jeśli przedłużacz sieci lub router nie działa z reklamowanymi prędkościami, spróbuj wykonać następujące czynności. Upewnij się, że konfiguracja routera jest ustawiona na maksymalną siłę sygnału. Jeśli ma anteny zewnętrzne, przesuń je, aby zmienić rozkład sygnału. Uruchom ponownie router i wszystkie przedłużacze Wi-Fi. Zmień położenie routera i przedłużaczy, aby uzyskać lepszy sygnał przez ściany itp.