Okna v. 11 : Mój komputer jest zamrożony

Od czasu do czasu Windows po prostu upuszcza piłkę i odchodzi gdzieś, by usiąść pod drzewem. Patrzysz na komputer, który tylko patrzy wstecz. Żadna kontrolka komputera nie miga. Paniczne kliknięcia nic nie dają. Losowe stukanie w klawiaturę nic nie daje, a co gorsza, komputer zaczyna wydawać sygnał dźwiękowy przy każdym naciśnięciu klawisza. Kiedy nic na ekranie się nie porusza (może z wyjątkiem wskaźnika myszy), komputer jest zamrożony. Wypróbuj następujące podejścia w następującej kolejności, aby rozwiązać problem:

»»Podejście 1: Naciśnij dwukrotnie klawisz Esc.

• Ta akcja rzadko działa, ale jest to szybka pierwsza salwa, która nie może niczemu zaszkodzić.

»»Podejście 2: Naciśnij jednocześnie klawisze Ctrl, Alt i Delete, a następnie wybierz Uruchom Menedżera zadań z wyświetlonego menu.

• Jeśli masz szczęście, pojawi się Menedżer zadań z komunikatem, że wykrył niereagującą aplikację. Menedżer zadań wyświetla nazwy aktualnie uruchomionych programów, w tym ten, który nie odpowiada. Na karcie Procesy kliknij nazwę programu powodującego bałagan, a następnie kliknij przycisk Zakończ zadanie. Oczywiście tracisz niezapisaną pracę w tym programie, ale powinieneś być do tego przyzwyczajony. (Jeśli przypadkowo natknąłeś się na kombinację Ctrl + Alt + Delete, naciśnij Esc, aby wyjść z Menedżera zadań i wrócić do systemu Windows.)
  • Jeśli to nadal nie pomoże, ponownie naciśnij klawisze Ctrl+Alt+Delete i kliknij ikonę zasilania (widoczną na marginesie) w prawym dolnym rogu ekranu. Wybierz Uruchom ponownie z wyskakującego menu, a komputer wyłączy się i uruchomi ponownie, miejmy nadzieję, że wróci w lepszym nastroju.

»»Podejście 3: Jeśli powyższe metody nie działają, wyłącz komputer, naciskając jego przycisk zasilania. (Jeśli to tylko wywoła menu Wyłącz komputer, wybierz Uruchom ponownie, a komputer powinien zostać uruchomiony ponownie).

»»Podejście 4: Jeśli przytrzymasz przycisk zasilania komputera wystarczająco długo (zwykle około 4 do 5 sekund), w końcu przestanie on stawiać opór i wyłączy się.