Okna v. 11 : Konfigurowanie routera bezprzewodowego

Połączenia bezprzewodowe to wygoda odczuwana przez każdego posiadacza smartfona. Ale w przypadku komputerów połączenie bezprzewodowe również powoduje komplikacje. Zasadniczo konfigurujesz mały nadajnik radiowy, który nadaje do małych radiotelefonów w twoich komputerach. Musisz martwić się o siłę sygnału, znalezienie odpowiedniego sygnału, a nawet wprowadzanie haseł, aby powstrzymać osoby z zewnątrz przed podsłuchiwaniem. Niestety, różne marki routerów bezprzewodowych są dostarczane z różnymi programami konfiguracyjnymi, więc nie ma możliwości, abym mógł podać instrukcje krok po kroku dotyczące konfigurowania konkretnego routera. Jednak każdy router wymaga skonfigurowania tych trzech rzeczy:

»»Nazwa sieci (SSID): Wprowadź tutaj krótką, łatwą do zapamiętania nazwę, aby zidentyfikować konkretną sieć bezprzewodową. Później, podczas łączenia się z siecią bezprzewodową za pomocą komputera, smartfona, tabletu lub innego gadżetu bezprzewodowego, wybierzesz tę samą nazwę, aby uniknąć przypadkowego połączenia z siecią bezprzewodową sąsiada.

»»Infrastruktura: Z dwóch opcji wybierz Infrastrukturę zamiast rzadko używanej opcji Ad Hoc.

»»Bezpieczeństwo: Aby chronić przed szpiegami, ta opcja używa hasła do szyfrowania danych przesyłanych drogą powietrzną. Większość routerów oferuje co najmniej trzy rodzaje opcji hasła: WEP jest niewiele lepsze niż brak hasła, WPA jest lepsze, a WPA2 jest jeszcze lepsze. Wybierz najsilniejszą dostępną opcję zabezpieczeń i utwórz niezapomniane hasło z mieszanymi znakami, takimi jak Five&Three=8!.

Niektóre routery zawierają program instalacyjny, który pomaga zmienić te ustawienia; inne routery zawierają wbudowane oprogramowanie, do którego można uzyskać dostęp za pomocą przeglądarki internetowej w systemie Windows. Ustawiając każde z trzech poprzednich ustawień, zapisz je na kartce papieru: Musisz wprowadzić te same trzy ustawienia podczas konfigurowania połączenia bezprzewodowego na każdym ze swoich komputerów i innych urządzeń bezprzewodowych, co jest omówione w następnej sekcji. Musisz również przekazać te informacje wszystkim gościom, którzy chcą korzystać z Twojego połączenia internetowego podczas ich wizyty.