Okna v. 11 : Logowanie przez Windows Hello

Konta chronione hasłem pomagają chronić Twoje konto, zarówno przed podejrzanymi nieznajomymi w Internecie, jak i osobami w pobliżu. Ale bardzo niewielu ludzi lubi zatrzymywać przepływ w celu wpisania hasła – jeśli w ogóle je pamiętają. Windows próbuje rozwiązać ten problem za pomocą technologii Windows Hello. Windows Hello pozwala pominąć uciążliwe hasła i bezpiecznie zalogować się w mniej niż sekundę.

Podłączając do komputera zgodny aparat lub czytnik linii papilarnych, możesz logować się jednym ruchem palca lub spojrzeniem w kamerę. Wiele nowych laptopów i komputerów PC ma teraz wbudowane czytniki i kamery zgodne z Windows Hello; jeśli twój nie, możesz kupić taki, który podłącza się do portu USB komputera. Aby skonfigurować Windows Hello, wykonaj następujące kroki:

1. Kliknij przycisk Start, kliknij ikonę Ustawienia (widoczną na marginesie) i wybierz Konta. Pojawi się strona Konta aplikacji Ustawienia.
  2. Kliknij Opcje logowania w lewym okienku. Ekran pokazuje opcje logowania do konta. Jeśli nie widzisz opcji konfiguracji funkcji Windows Hello, upewnij się, że zgodny czytnik linii papilarnych lub kamera są podłączone do komputera i w pełni zainstalowane.
  3. Kliknij przycisk Konfiguruj dla czytnika linii papilarnych lub aparatu i postępuj zgodnie z instrukcjami. System Windows przeprowadzi Cię przez skanowanie odcisku palca (wystarczy dowolny palec, o ile używasz tego palca konsekwentnie, gdy chcesz zalogować się na swoje konto), tęczówki lub twarzy. Może być konieczne utworzenie kodu PIN, czterocyfrowego numeru, który zapewnia dodatkową warstwę zabezpieczeń w szczególnych okolicznościach.

Windows Hello może wydawać się bardziej science fiction niż rzeczywistością, ale nie odpisuj tego zbyt szybko. Docenisz Windows Hello z kilku powodów:

»»Czytniki linii papilarnych są dość niedrogie i łatwe w instalacji. Możesz znaleźć kilka modeli sprzedawanych na Amazon za około 30 USD i działają one niesamowicie dobrze. Kocham moje.

»»Wiele nowych laptopów jest wyposażonych w czytniki linii papilarnych już zainstalowane w pobliżu klawiatury. Niektóre tablety mają również wbudowane czytniki linii papilarnych.

»»System Windows rozpoznaje większość zgodnych czytników linii papilarnych, gdy tylko zostaną one podłączone do portu USB komputera. Rzadko trzeba instalować jakiekolwiek dołączone oprogramowanie.

»»Za każdym razem, gdy system Windows poprosi o zalogowanie się, po prostu przesuń palcem po czytniku. Ekran szybko się czyści i jesteś gotowy do pracy. Nie musisz pamiętać ani wpisywać skomplikowanego hasła. Nie ma nic do zapomnienia.

»»Windows Hello nie tylko pozwala zalogować się do urządzenia, ale także umożliwia kupowanie rzeczy w sklepie Microsoft Store, a wszystko to bez wpisywania hasła.

»»Wraz z rozwojem technologii Windows Hello, Windows Hello może w końcu umożliwić również dostęp do ulubionych stron internetowych chronionych hasłem.