Okna v. 11 : Zrozumienie kont użytkowników

System Windows chce, abyś założył konto użytkownika dla każdego, kto korzysta z twojego komputera. Konto użytkownika działa jak tabliczka z nazwiskiem na imprezie koktajlowej, która pomaga systemowi Windows rozpoznać, kto siedzi przy klawiaturze. System Windows oferuje dwa typy kont użytkowników: Administrator i Standard. (Oferuje również specjalne standardowe konto dla dzieci.) Aby rozpocząć zabawę z komputerem, ludzie klikają nazwę swojego konta, gdy po raz pierwszy pojawia się ekran logowania do systemu Windows. Kogo to obchodzi? Cóż, system Windows daje każdemu typowi konta pozwolenie na robienie czegoś innego na komputerze. Gdyby komputer był hotelem, konto administratora należało do recepcjonisty, a każdy najemca miałby konto standardowe. Oto jak różne konta przekładają się na żargon komputerowy:

»»Administrator: Administrator kontroluje cały komputer, decydując kto może na nim grać i co każdy użytkownik może na nim robić. Na komputerze z systemem Windows właściciel zwykle posiada wszechmocne konto administratora. Następnie zakłada konta dla każdego członka gospodarstwa domowego i decyduje, co mogą, a czego nie mogą robić na komputerze.

»»Standard: posiadacze kont Standard mają dostęp do większości komputerów, ale nie mogą wprowadzać w nim żadnych dużych zmian. Nie mogą na przykład uruchamiać ani instalować nowych programów, ale mogą uruchamiać istniejące programy.

»»Dziecko: ustawienie Konta dziecka to w rzeczywistości zwykłe konto z automatycznie włączonymi ustawieniami Microsoft Family Safety. Omówię rodzinne kontrole Microsoftu w rozdziale 11.

»»Gość: podobnie jak Windows 10, Windows 11 nie oferuje już kont gości. Microsoft usunął je, ponieważ większość odwiedzających przyjeżdża teraz z własnymi smartfonami, tabletami, laptopami lub wszystkimi trzema.

Oto kilka sposobów, w jakie konta są zazwyczaj przypisywane, gdy udostępniasz ten sam komputer pod jednym dachem:

»»W rodzinie rodzice zwykle posiadają konta administratora, a dzieci zwykle konta standardowe.

»»W akademiku lub współdzielonym mieszkaniu właściciel komputera ma konto administratora, a współlokatorzy mają konta standardowe, w zależności od ich poziomu wiarygodności (i być może tego, jak posprzątali kuchnię w danym tygodniu).

Aby uniemożliwić innym logowanie się na Twoje konto użytkownika, musisz je zabezpieczyć hasłem. (Opisuję, jak wybrać hasło do swojego konta w dalszej części tego rozdziału „Ustawianie haseł i zabezpieczeń”.) Czasami ktoś będzie zalogowany na swoje konto, ale komputer przejdzie w stan uśpienia, jeśli nie dotknie klawiatury przez chwilę. Gdy komputer ponownie się obudzi, na ekranie pojawi się tylko konto użytkownika i zdjęcie tej osoby. System Windows wyświetla nazwiska innych posiadaczy kont w lewym dolnym rogu ekranu, umożliwiając im zalogowanie się jednym kliknięciem ich nazwisk. Możesz natknąć się na referencje dla konta lokalnego. Konto lokalne to po prostu konto administratora lub konto standardowe, które nie jest kontem Microsoft. Konta lokalne są powiązane z określonym komputerem. Nie wymagają adresu e-mail i nie mają zalet konta Microsoft.