Okna v. 11 : Konfigurowanie urządzeń, które nie działają (majstrowanie przy sterownikach)

System Windows jest dostarczany z arsenałem sterowników — oprogramowania, które umożliwia systemowi Windows komunikowanie się z gadżetami podłączanymi do komputera. Zwykle system Windows automatycznie rozpoznaje nową część i po prostu działa. Innym razem system Windows przechodzi do Internetu i pobiera zautomatyzowane instrukcje przed zakończeniem pracy. W rzeczywistości najnowsza wersja systemu Windows umożliwia teraz automatyczne pobieranie sterowników z witryny Windows Update, odświeżający takt, który oszczędza czas na śledzeniu dysków. Ale od czasu do czasu podłączysz coś, co jest albo zbyt nowe, aby system Windows o tym wiedział, albo zbyt stare, aby mógł je zapamiętać. A może coś podłączonego do komputera staje się zepsute i widzisz dziwne komunikaty narzekające na „potrzebę nowego sterownika”. W takich przypadkach od Ciebie zależy znalezienie i zainstalowanie sterownika Windows dla tej części. Najlepsze sterowniki są dostarczane z programem instalacyjnym, który automatycznie umieszcza oprogramowanie we właściwym miejscu, rozwiązując problem. Najgorsi kierowcy zostawiają całą robotę tobie. Jeśli system Windows nie rozpoznaje automatycznie i nie instaluje nowo podłączonego sprzętu — nawet po ponownym uruchomieniu komputera — wykonaj następujące czynności, aby zlokalizować i zainstalować nowy sterownik:

1. Odwiedź witrynę internetową producenta części i pobierz najnowszy sterownik dla systemu Windows. Często można znaleźć stronę internetową producenta wybitą gdzieś na pudełku części. Jeśli nie możesz go znaleźć, wyszukaj nazwę producenta części w Google (www.google.com) i znajdź jego witrynę internetową. Zajrzyj do obszaru pomocy technicznej, pobierania lub obsługi klienta w witrynie. Tam zwykle musisz wprowadzić nazwę części, jej numer modelu i system operacyjny komputera (Windows 11), zanim strona internetowa wykrztusi sterownik. Brak sterownika dla systemu Windows 11 na liście? Zamiast tego spróbuj pobrać sterownik dla systemu Windows 10, 8.1, 8 lub 7 — czasami działają równie dobrze.
  2. Uruchom program instalacyjny sterownika. Czasami kliknięcie pobranego pliku powoduje, że jego program instalacyjny zaczyna działać, instalując sterownik za Ciebie. Jeśli tak, to koniec. Jeśli nie, przejdź do kroku 3. Jeśli pobrany plik ma mały suwak na ikonie, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Wyodrębnij wszystko, aby rozpakować jego zawartość do nowego folderu zawierającego pliki. (Windows nazywa ten nowy folder po rozpakowanym pliku, co ułatwia jego zlokalizowanie).
  3. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start iz menu podręcznego wybierz Menedżer urządzeń. Pojawi się Menedżer urządzeń z wykazem wszystkich części znajdujących się wewnątrz lub podłączonych do komputera. Obok części powodującej problemy pojawia się żółty trójkąt z osadzoną ikoną wykrzyknika.
  4. Kliknij problematyczne urządzenie wymienione w oknie Menedżera urządzeń. Następnie kliknij Akcja na pasku menu Menedżera urządzeń i wybierz Dodaj starszy sprzęt z menu rozwijanego.

Kreator dodawania sprzętu przeprowadzi Cię przez kolejne etapy instalacji nowego sprzętu i, jeśli to konieczne, instalacji nowego sterownika. Uważaj jednak: ta ostatnia metoda przywracania problematycznych części może frustrować nawet doświadczonych techników.

Na szczęście musisz zainstalować sterowniki tylko w jednym z tych dwóch przypadków:

»»Właśnie kupiłeś i zainstalowałeś nowy sprzęt, który nie działa poprawnie. Sterowniki dołączane do nowo zakupionych gadżetów komputerowych są zazwyczaj stare. Odwiedź witrynę producenta, pobierz najnowszy sterownik i zainstaluj go. Są duże szanse, że nowy sterownik naprawi problemy z pierwszym zestawem sterowników.

»»Podłączyłeś nowy gadżet, którego system Windows nie rozpoznaje. Wyśledzenie i zainstalowanie najnowszego sterownika często może rozwiązać problemy.

Jeśli nie masz problemów ze sprzętem, nie przejmuj się aktualizacją jego sterownika, nawet jeśli znajdziesz nowszy w Internecie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowszy sterownik doda obsługę tylko nowszych modeli posiadanego gadżetu. A ten nowy sterownik może spowodować usterkę w czymś, co już działało dobrze. Wreszcie, nie zawracaj sobie głowy rejestrowaniem się w usłudze, która twierdzi, że utrzymuje komputer w ruchu na bieżąco z najnowszymi sterownikami. Mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Jeśli nowo zainstalowany sterownik jeszcze bardziej pogarsza sytuację, istnieje rozwiązanie: wróć do Menedżera urządzeń, kliknij dwukrotnie nazwę kłopotliwej części i kliknij kartę Sterownik w oknie Właściwości. Utrzymuj stały oddech. Następnie kliknij przycisk Przywróć sterownik. System Windows porzuca nowo zainstalowany sterownik i powraca do poprzedniego sterownika.