Okna v. 11 : Ograniczenie powiadomień i reklam

To, co system Windows nazywa Powiadomieniami, inni ludzie nazywają „Nags”. Powiadomienia to małe komunikaty informacyjne, które pojawiają się na kilka sekund w dolnym rogu ekranu, a następnie chowają się w okienku powiadomień do późniejszego przeczytania. Niektórzy lubią być na bieżąco, zerkając na powiadomienia, aby zobaczyć na przykład najnowszy nagłówek lub temat przychodzącej wiadomości e-mail. Inni uważają nieoczekiwane wiadomości za wtargnięcie. Aby je kontrolować, przejdź do ustawień Powiadomień w kategorii Systemy, wykonując następujące czynności:

1. Kliknij przycisk Start, kliknij ikonę Ustawienia, a następnie kliknij ikonę System.
  2. Gdy pojawi się strona System, kliknij Powiadomienia w prawym okienku. Aplikacja Ustawienia wyświetla ustawienia powiadomień, jak pokazano na rysunku 12.4. Wszystkie ustawienia dotyczą panelu powiadomień — wypełnionego informacjami paska, który pojawia się po kliknięciu obszaru czasu i daty, znajdującego się na prawej krawędzi paska zadań.
  3. W razie potrzeby dostosuj następujące ustawienia:
  • Powiadomienia: kliknij ten pojedynczy przełącznik, aby wszystkie aplikacje przestały nękać Cię powiadomieniami. (Kliknij przełącznik z powrotem do pozycji Włączone, jeśli przegapisz powiadomienia z aplikacji).
  • Focus Assist: Zaprojektowane dla skrupulatnych, to ustawienie pozwala wyznaczyć godziny, w których mogą pojawiać się powiadomienia. W ten sposób możesz dać sobie nieprzerwany czas na pracę lub gry wideo. Możesz także wyłączyć wyświetlanie powiadomień na drugim monitorze, dzięki czemu sala konferencyjna nie zobaczy Twojego przypomnienia o zebraniu większej ilości kuwety dla kotów. Możesz także określić, które aplikacje mogą wysyłać powiadomienia, i wyciszyć pozostałe.
  • Powiadomienia od aplikacji i innych nadawców: najczęściej używane ustawienie Powiadomienia od aplikacji i innych nadawców umożliwia wybranie aplikacji, które mogą wysyłać powiadomienia. To ustawienie oferuje świetny sposób na powstrzymanie nieznośnych, ale zachowanie ważnych. Aplikacje są sortowane automatycznie, a ostatnia, która spowodowała błąd, pojawia się na górze listy.
  • Zaproponuj sugestie dotyczące konfigurowania urządzenia: to pole wyboru, przeznaczone dla osób, które pośpiesznie konfigurują konta użytkowników swojego komputera, przypomina systemowi Windows o zakończeniu dostosowywania systemu Windows 11. Wyłącz je mniej więcej po miesiącu lub jesteś dość zadowolony z tego, jak działa twój komputer.
  • Otrzymuj wskazówki i sugestie, gdy korzystam z systemu Windows: Chociaż początkowo pomocne, te powiadomienia mogą stać się uciążliwe po kilku miesiącach korzystania z systemu Windows. W tym momencie wyłącz je, klikając wewnątrz tego pola wyboru.

Ostrożnie przesuwając przełączniki wymienione powyżej, możesz usunąć większość nagów z okienka powiadomień. Brakuje Ci powiadomień? Cofnij swoją decyzję, klikając przełącznik pominiętego ustawienia. Aby wyłączyć inne wyskakujące reklamy, przejdź do kategorii Personalizacja w aplikacji Ustawienia i wybierz Użycie urządzenia z prawego panelu. Tam wyłącz każdy przełącznik, który zauważysz.