Okna v. 11 : Konfigurowanie kontroli dla dzieci

Funkcja bardzo mile widziana przez rodziców i wygwizdana przez ich dzieci, obszar Opcje rodzinne firmy Microsoft w Zabezpieczeniach systemu Windows oferuje kilka sposobów monitorowania, w jaki sposób dzieci mogą uzyskiwać dostęp do komputera i Internetu. Zamiast działać jako aplikacja na twoim komputerze, opcje rodzinne firmy Microsoft działają teraz online za pośrednictwem witryny Microsoft o nazwie Family Safety. Śledząc aktywność swoich dzieci za pomocą ich kont Microsoft, możesz monitorować ich aktywność online wszędzie tam, gdzie logują się do komputera z systemem Windows. Rekordy online, chronione hasłem, pozostają online i można uzyskać do nich dostęp z dowolnego komputera, tabletu lub smartfona. Opcje rodzinne firmy Microsoft działają tylko wtedy, gdy Ty i Twoje dzieci macie konta Microsoft. Aby skonfigurować opcje rodziny firmy Microsoft, wykonaj następujące kroki:

1. Dodaj swoje dzieci i wszystkich dorosłych, którzy chcą monitorować dzieci jako członków rodziny podczas tworzenia kont użytkowników. Kiedy dodajesz członków rodziny do listy kont użytkowników na komputerze, każdy członek otrzymuje wiadomość e-mail z zaproszeniem do dołączenia do sieci rodzinnej; kiedy zaakceptują, ich konta automatycznie pojawią się na twoim komputerze.
  2. Odwiedź witrynę firmy Microsoft dotyczącą bezpieczeństwa rodziny. Otwórz dowolną przeglądarkę i odwiedź witrynę sieci Web pod adresem https://account.microsoft.com/family. Jeśli zostaniesz o to poproszony, zaloguj się przy użyciu swojego konta Microsoft, a witryna otworzy się, aby wyświetlić listę członków rodziny, którzy przyjęli zaproszenia. Kliknij nazwisko członka rodziny, a strona internetowa, pokazana na rysunku 11.5, pozwala ustawić ograniczenia dotyczące zachowania dziecka przy komputerze, a także monitorować jego aktywność. Możesz także przejść do ustawień online, odwiedzając Zabezpieczenia systemu Windows, omówione wcześniej w tym rozdziale, wybierając Opcje rodziny i wybierając łącze Wyświetl ustawienia rodziny.
  3. Włącz kategorie, które chcesz wymusić, i ustaw limity.

Obszar rodzinny firmy Microsoft zawiera różne kategorie, które umożliwiają monitorowanie lub kontrolowanie różnych obszarów zachowania. Odwiedź dowolną z kategorii opisanych poniżej, a każda otworzy nową stronę z przełącznikiem u góry. Ustaw przełącznik w pozycji Wł. lub Wył. i dostosuj oferowane ustawienia. (Możesz również wyłączyć kategorie, aby tymczasowo zawiesić monitorowanie w tych obszarach). Witryna internetowa firmy Microsoft dotycząca bezpieczeństwa rodzinnego oferuje te kategorie, które mają zastosowanie, gdy Twoje dziecko używa swojego konta Microsoft do logowania się do dowolnego systemu Windows,komputer lub tablet:

• Przegląd: raj dla rodziców zestresowanych czasem, obszar Aktywność oferuje szybki przegląd aktywności Twojego dziecka na komputerze, wraz z opcją otrzymywania informacji e-mailem co tydzień.
  • Czas przed ekranem: Odwiedź tutaj, aby ustawić limity czasu i dnia tygodnia, kiedy Twoje dziecko może uzyskać dostęp do swojego komputera PC lub systemu gier Xbox. Kliknij przycisk Włącz limity, a pojawi się siatka, w której możesz wybrać dokładne godziny, w których Twoje dziecko może uzyskać dostęp do urządzenia.
  • Filtry treści: Odwiedź tutaj, aby sprawdzić, czy Twoje dziecko potrzebuje zgody osoby dorosłej na wydawanie pieniędzy, a także zablokować dostęp do nieodpowiednich aplikacji, gier, multimediów i stron internetowych.
  • Limity aplikacji i gier: Ustaw limity czasu i dnia tygodnia, kiedy dziecko może otwierać aplikacje i gry.
  • Wydatki: Chcesz, aby Twoje dziecko mogło kupować produkty w aplikacji Microsoft Store? Udaj się tutaj i kliknij przycisk odpowiadający kwocie. Jest on pobierany z karty kredytowej dołączonej do Twojego konta Microsoft i dodawany do konta Twojego dziecka.
  • Znajdź dziecko na mapie: Jeśli Twoje dziecko ma smartfon z Androidem i zainstalowaną aplikacją Microsoft Family Safety, ten przełącznik umożliwia zlokalizowanie urządzenia — i miejmy nadzieję, Twojego dziecka — na mapie. (Aplikację Microsoft Family Safety możesz pobrać ze sklepu Google App Store).

4. Kiedy skończysz, zamknij okno w przeglądarce. Twoje zmiany następują natychmiast. Kiedy skończysz, po prostu zamknij naszą przeglądarkę internetową. Chociaż opcje rodzinne firmy Microsoft działają dobrze, niewiele rzeczy w świecie komputerów jest niezawodnych. Jeśli martwisz się, jak Twoje dzieci korzystają z komputera, od czasu do czasu zerkaj w ich stronę. Ponadto niektóre z tych opcji monitorują Twoje dziecko tylko wtedy, gdy loguje się na swoje konto Microsoft i korzysta z przeglądarki Microsoft Edge. Jeśli zauważysz nieznane konto (lub inną przeglądarkę) na komputerze, czas zadać kilka pytań.