Nie udawaj Greka! Tak, nie, eee. . . być może!

Skonsultowanie się z wyrocznią nie było tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wyrocznie nie przewidziały przyszłości. Zamiast tego doradzali, co robić w teraźniejszości. Grecy wierzyli, że przyszłość została już ustalona lub z góry ustalona. Dlatego nie prosili o zmianę tego, ale raczej o to, jak zinterpretować to, co zobaczyli wokół siebie, aby pomóc przewidzieć, jak może być. Na przykład mężczyzna nie odwiedził wyroczni i nie zapytał, ile dzieci będzie miała jego przyszła żona. Zamiast tego poprosił o radę, czy powinien się z nią ożenić. Jeśli wyrocznia sugerowała, że ​​powinien się ożenić, a on to zrobił, a następnie mieli dzieci, wtedy wyrocznia zyskała reputację, która potrafiła przewidzieć przyszłość. Oczywiście, jeśli ten sam mężczyzna poślubił kobietę, a para nie miała dzieci, to starożytni Grecy myśleli, że mężczyzna błędnie zinterpretował odpowiedź! Ogólnie rzecz biorąc, wyrocznie udzielały odpowiedzi, które były wspierające – mówiąc ludziom, co mają zrobić, aby zapewnić szczęśliwą przyszłość, zamiast wyjaśniać, jaka będzie ta przyszłość. Ponieważ odpowiedź wyroczni była czasami dość problematyczna, do jej interpretacji często wymagane były specjalne umiejętności jasnowidza.