Nie udawaj Greka! Rób jak mówię, nie jak ja

Oczywiście Grecy wyobrażali sobie również, że ich bogowie działają z niektórymi z tych samych motywacji co normalni ludzie i doświadczają tych samych emocji. Ta wiara oznaczała, że ​​bogowie olimpijscy często zachowywali się w okrutny, dziecinny i niemoralny sposób. W mitach na pozór codziennie popełniają cudzołóstwo, gwałcą i mordują i bardzo często wydają się rozkoszować okrutnymi i nieludzkimi karami, jakie wymierzają biednym, bezbronnym ludziom. Dla Greków nie było nic dziwnego w działaniach bogów. Grecy nie uważali Zeusa ani Apolla za przykład dobrego zachowania lub moralnego przewodnictwa. I to naprawdę dobrze! Grecy nie mieli pojęcia grzechu lub niegodziwości, które wywodziło się z religii. Wszelkie ograniczenia swobody działania ludzi opierały się raczej na konwencjach prawnych lub społecznych niż na lekcjach religii.