Okna v. 11 : Otwieranie i zapisywanie plików z OneDrive

Kiedy po raz pierwszy logujesz się do systemu Windows 11 przy użyciu nowego konta Microsoft, system Windows zaopatruje OneDrive w dwa puste foldery: Dokumenty i Zdjęcia. Aby zobaczyć te dwa foldery, otwórz dowolny folder. Nie masz otwartego folderu? Następnie kliknij ikonę Eksploratora plików (pokazaną na marginesie) na pasku zadań. Usługa OneDrive jest wyświetlana w okienku nawigacji folderu wzdłuż lewej krawędzi. Kliknij słowo OneDrive, a zawartość OneDrive wysypie się na prawą stronę folderu. Możesz zobaczyć dwa puste foldery o nazwach Dokumenty i Zdjęcia. Jeśli masz już konto OneDrive, zamiast tego zobaczysz istniejące foldery OneDrive. Nie masz nic nowego do nauczenia się z OneDrive; jego foldery działają jak każdy inny folder na twoim komputerze:

»»Aby wyświetlić zawartość folderu OneDrive, kliknij go dwukrotnie. Folder zostanie otwarty, aby wyświetlić jego zawartość.

»»Aby edytować plik przechowywany w folderze OneDrive, kliknij go dwukrotnie. Plik zostanie otwarty w programie, który go utworzył.

»»Aby zapisać coś nowego w folderze O eDrive, zapisz to w folderze w usłudze OneDrive — na przykład w folderze Dokumenty. Nie zapisuj go po prostu w folderze Dokumenty na komputerze.

»»Aby usunąć coś z OneDrive, kliknij to prawym przyciskiem myszy i wybierz Usuń. Element zostanie przeniesiony do Kosza na pulpicie, skąd można go później odzyskać w razie potrzeby.

Bez względu na to, jakie zmiany wprowadzisz w swoich plikach i folderach w folderze OneDrive na komputerze, system Windows automatycznie dopasuje kopie internetowe, gdy tylko komputer znajdzie połączenie z Internetem. Później, gdy odwiedzasz OneDrive za pomocą dowolnego urządzenia z przeglądarką internetową — smartfona, tabletu, a nawet innego komputera — Twoje aktualne pliki czekają na przejrzenie. Usługa OneDrive przydaje się również w takich sytuacjach:

»»Przechowując listę zakupów w usłudze OneDrive, możesz dodawać potrzebne artykuły spożywcze, siedząc przed komputerem. Następnie, będąc w sklepie, możesz przeglądać tę aktualną listę zakupów na swoim smartfonie. (Microsoft tworzy aplikacje OneDrive dla telefonów iPhone i telefonów z systemem Android).

»»Chcesz skopiować kilka ulubionych do folderu OneDrive? Sposób kopiowania i przenoszenia plików między folderami opisałem we wcześniejszej części tego rozdziału.

»»Aby udostępnić znajomym plik lub folder OneDrive, kliknij go prawym przyciskiem myszy, wybierz Pokaż więcej opcji z wyskakującego menu i wybierz Udostępnij z następnego menu. Pojawi się okno, w którym możesz wprowadzić adresy e-mail znajomych. Gdy Twoi znajomi otrzymają i klikną łącze wysłane w wiadomości e-mail, uzyskają dostęp do Twojego pliku lub folderu przechowywanego w usłudze OneDrive.

»»Wiele osób przechowuje kilka dysków z bezludnej wyspy w usłudze OneDrive. Zawsze, gdy masz połączenie z Internetem, aplikacja Groove Music, automatycznie wyświetla i odtwarza muzykę przechowywaną w usłudze OneDrive. (Z kolei stary szkolny program Media Player odtwarza tylko muzykę przechowywaną fizycznie na komputerze).