Okna v. 11 : Konfigurowanie usługi OneDrive

System Windows umieszcza łącze do OneDrive w okienku nawigacji każdego folderu, gdzie jest łatwo dostępne. Tam OneDrive działa jak każdy inny folder, ale z jednym wyjątkiem: pliki i foldery, które umieszczasz w folderze OneDrive, są również kopiowane do przestrzeni dyskowej OneDrive w Internecie. To może stwarzać problem: dzisiejsze mniejsze telefony, tablety i laptopy nie mają dużo miejsca. Z kolei OneDrive może przechowywać wiele plików. Niektóre mniejsze komputery, zwykle małe tablety, nie mają wystarczająco dużo miejsca, aby przechowywać kopię wszystkiego, co spakowałeś w folderze OneDrive na komputerze stacjonarnym. Aby zaspokoić potrzeby wszystkich, usługa OneDrive może działać na trzy sposoby:

»»Wszystkie pliki: Najprostsza opcja, wybierana przez większość właścicieli komputerów stacjonarnych, powoduje umieszczenie wszystkich plików OneDrive zarówno w Internecie, jak i na komputerze. Następnie utrzymuje je wszystkie w synchronizacji: zaktualizuj plik na komputerze, a zostanie on zaktualizowany w Internecie i odwrotnie. To wygodny sposób na natychmiastowy dostęp do najważniejszych plików i zawsze tworzenie ich kopii zapasowych.

»»Niektóre pliki: Zaprojektowany dla urządzeń z ograniczoną ilością miejsca, takich jak niektóre tablety i laptopy, pozwala wybrać, które foldery powinny znajdować się tylko w usłudze OneDrive, a które powinny być również przechowywane na komputerze.

»»Pliki na żądanie: najlepsza opcja dla osób z ograniczoną przestrzenią dyskową, dzięki której komputer może wyświetlać nazwy wszystkich plików i folderów w usłudze OneDrive. Następnie, gdy otworzysz plik lub folder, system Windows szybko pobierze go na urządzenie, aby wyświetlić jego zawartość. Wymaga połączenia z Internetem i jest trochę wolniejszy, ale umożliwia dostęp do dowolnych plików OneDrive bez zajmowania przez nie miejsca na komputerze.

Gdy po raz pierwszy klikniesz folder OneDrive na nowym komputerze, system Windows rozpocznie proces instalacji opisany w krokach wymienionych poniżej. Jeśli masz już skonfigurowaną usługę OneDrive, ale chcesz zmienić jej ustawienia, przejdź od razu do następnej sekcji „Zmiana ustawień usługi OneDrive.

Aby skonfigurować OneDrive na nowym komputerze, wykonaj następujące kroki:

1. Na pasku zadań kliknij ikonę Eksplorator plików, a następnie kliknij ikonę OneDrive na lewej krawędzi folderu. Ponieważ po raz pierwszy konfigurujesz OneDrive na komputerze, OneDrive wyświetla ekran początkowy.
  2. Jeśli zostaniesz o to poproszony, zaloguj się przy użyciu swojego konta Microsoft i hasła. Tylko posiadacze kont lokalnych muszą się zalogować; Posiadacze kont Microsoft już się logują, kiedy logują się na swoje konto użytkownika. (Opisuję, jak przekonwertować konto lokalne na konto Microsoft w rozdziale 14.) Właściciele kont lokalnych mogą logować się przy użyciu dowolnego konta Microsoft. Nie muszą konwertować swojego konta na konto Microsoft.

Po wprowadzeniu nazwy konta Microsoft i hasła pojawi się okno wskazujące lokalizację folderu OneDrive.

1. Jeśli chcesz zmienić miejsce przechowywania plików usługi OneDrive, kliknij przycisk

Przycisk Zmień lokalizację. W przeciwnym razie kliknij przycisk Dalej. Jeśli używasz komputera stacjonarnego z dużą ilością miejsca, po prostu kliknij przycisk Dalej. OneDrive będzie przechowywać wszystkie Twoje pliki OneDrive na dysku C:, który zwykle ma dużo miejsca. Z kolei niedrogie tablety i laptopy mają bardzo ograniczoną przestrzeń dyskową. Aby dodać więcej pamięci, wielu właścicieli tabletów kupuje kartę pamięci i wsuwa ją do gniazda pamięci tabletu. Jeśli kupiłeś i włożyłeś kartę pamięci do swojego małego tabletu, kliknij przycisk Zmień lokalizację w tym oknie i powiedz OneDrive, aby zapisał swoje pliki na karcie pamięci tabletu zamiast domyślnego dysku C:. (Karta pamięci jest często nazywana dyskiem D:). Jeśli zostanie wyświetlona reklama z prośbą o zwiększenie przestrzeni dyskowej za miesięczną opłatą, kliknij słowa Nie teraz. (Zawsze możesz później zmienić zdanie.)

1. Jeśli pojawi się monit, wybierz foldery do zsynchronizowania z komputerem. Usługa OneDrive wyświetla listę istniejących folderów usługi OneDrive, jeśli takie istnieją.
  1. Wybierz pliki i foldery, które chcesz synchronizować między komputerem a usługą OneDrive, a następnie kliknij przycisk Dalej. OneDrive oferuje dwie opcje, które możesz później zmienić:
  • Synchronizuj wszystkie pliki i foldery w mojej usłudze OneDrive: Jeśli nie masz powodu, aby tego nie robić, wybierz tę opcję, aby wszystkie pliki z usługi OneDrive były odzwierciedlone na karcie pamięci komputera lub tabletu. Większość komputerów stacjonarnych nie będzie miała problemu z tą opcją i jest to najbardziej bezproblemowy sposób na dostęp do OneDrive.
  • Synchronizuj tylko te foldery: Wybierz tę opcję na tabletach lub komputerach z bardzo małą ilością miejsca. Jeśli wybierzesz tę opcję, umieść znacznik wyboru obok folderów, które uważasz za wystarczająco istotne, aby zagwarantować przechowywanie zarówno na komputerze, jak iw usłudze OneDrive.
  1. Kliknij Dalej, aby zapisać zmiany.

OneDrive pozostawia Ci przycisk Otwórz mój folder OneDrive, który możesz kliknąć, aby zobaczyć wyniki decyzji dotyczących synchronizacji plików.

Możesz swobodnie synchronizować różne foldery na różnych komputerach. Możesz na przykład synchronizować tylko najważniejsze elementy na swoim małym tablecie – na przykład tylko zdjęcia. Na komputerze stacjonarnym z dużą pamięcią masową możesz wybrać synchronizację wszystkiego.