Okna v. 11 : Kopiowanie plików na lub z dysku CD lub DVD

W dzisiejszych czasach bardzo niewiele osób kopiuje informacje na lub z płyt CD lub DVD. O wiele wygodniej jest używać dysków flash, omówionych w następnej sekcji. Mimo to dla osób, które nadal korzystają z tych oldschoolowych dysków, ta sekcja może się przydać. Płyty CD i DVD pochodziły kiedyś ze szkoły prostoty: po prostu wsuwałeś je do odtwarzacza CD lub DVD i odtwarzały. Ale gdy tylko te dyski trafiły do komputerów PC, zaczęły się problemy. Tworząc dysk CD lub DVD, musisz poinformować komputer, co kopiujesz i gdzie zamierzasz to odtworzyć: Muzyka do odtwarzacza CD? Pokazy slajdów do odtwarzacza DVD w telewizorze? Lub pliki do przechowywania na komputerze? Jeśli wybierzesz niewłaściwą odpowiedź, Twój dysk nie będzie działać, a Ty już stworzyłeś kolejną  kolejkę. Oto zasady tworzenia dysku:

»»Muzyka: Aby utworzyć płytę CD odtwarzającą muzykę w odtwarzaczu CD lub samochodowym zestawie stereo, przejdź do rozdziału 16. Musisz uruchomić stary program Windows Media Player i nagrać płytę audio CD.

»»Pokazy slajdów ze zdjęć: system Windows nie zawiera programu Windows DVD Maker dołączonego do systemów Windows Vista i Windows 7. Aby utworzyć pokazy slajdów ze zdjęć na dysku DVD, potrzebny jest program innej firmy. Jeśli nie dostarczono go z komputerem, musisz go kupić.

Jeśli chcesz po prostu skopiować pliki na płytę CD lub DVD, na przykład zapisać jako kopię zapasową lub podarować znajomemu, zostań w pobliżu. Wykonaj poniższe czynności, aby zapisać pliki na nowym pustym dysku CD lub DVD. (Jeśli zapisujesz pliki na płycie CD lub DVD, na której już to zrobiłeś, przejdź od razu do kroku 4.)

1. Włóż czysty dysk do nagrywarki dysków i wsuń tacę. Następnie kliknij lub naciśnij pole powiadomień, które pojawia się w prawym dolnym rogu ekranu.
  2. Gdy w oknie powiadomień pojawi się pytanie, jak chcesz postępować, kliknij opcję Nagraj pliki na dysk w oknie. System Windows wyświetli okno Nagraj dysk i poprosi o utworzenie tytułu dla dysku. Jeśli okno powiadomień zniknie, zanim będziesz mógł je kliknąć, wysuń dysk, włóż go z powrotem i przygotuj rękę na myszy. (Alternatywnie możesz przywrócić okno powiadomień, klikając prawym przyciskiem myszy ikonę napędu dysków w Eksploratorze plików i wybierając opcję Otwórz autoodtwarzanie.)
  3. Wpisz nazwę dysku, opisz, w jaki sposób chcesz go używać, i kliknij Dalej. Niestety system Windows ogranicza tytuł płyty CD lub DVD do 16 znaków. Zamiast pisać Piknik rodzinny na szczycie Orizaby w 2021 roku, trzymaj się faktów: Orizaba 2021. Lub po prostu kliknij Dalej, aby użyć domyślnej nazwy płyty: bieżąca data. System Windows może nagrać pliki na dysk na dwa różne sposoby. Aby pomóc Ci zdecydować, która metoda będzie dla Ciebie najlepsza, menu Windows oferuje dwie opcje:
  • Podobnie jak dysk flash USB: Ta metoda umożliwia wielokrotne odczytywanie i zapisywanie plików na dysku, co jest wygodnym sposobem używania dysków jako przenośnych nośników plików. Niestety ta metoda nie jest kompatybilna z niektórymi odtwarzaczami CD lub DVD podłączonymi do domowego zestawu stereo lub telewizora.
  • Za pomocą odtwarzacza CD/DVD: Jeśli planujesz odtwarzać płytę na całkiem nowym domowym odtwarzaczu płyt stereo, który jest wystarczająco inteligentny, aby odczytywać pliki zapisane w kilku różnych formatach, wybierz tę metodę. System Windows, uzbrojony w nazwę dysku, przygotowuje go na przychodzące pliki.
  1. Wskaż systemowi Windows, które pliki mają zostać zapisane na dysku. Teraz, gdy dysk jest gotowy do przyjęcia plików, powiedz systemowi Windows, jakie informacje ma wysłać. Możesz to zrobić na kilka sposobów:
  • Przeciągnij i upuść pliki i/lub foldery do okna Eksploratora plików dysku.
  • Kliknij prawym przyciskiem myszy element, który chcesz skopiować, niezależnie od tego, czy jest to pojedynczy plik, folder, czy wybrane pliki i foldery. Gdy pojawi się wyskakujące menu, wybierz opcję Wyślij do i wybierz z menu nagrywarkę płyt. (Wyskakujące menu zawiera tytuł płyty, który wybrałeś w kroku 3.)
  • Przeciągnij i upuść pliki i/lub foldery na ikonę nagrywarki.
  • Powiedz bieżącemu programowi, aby zapisał informacje na dysku, a nie na dysku twardym.

Bez względu na to, którą metodę wybierzesz, system Windows posłusznie przejrzy informacje i skopiuje je na dysk włożony w pierwszym kroku. Pojawi się okno postępu pokazujące postęp nagrywarki dysków. Gdy okno postępu zniknie, system Windows zakończył nagrywanie dysku.

1. Zamknij sesję nagrywania dysku, wysuwając dysk. Kiedy kopiujesz pliki na dysk, naciśnij przycisk wysuwania dysku (lub kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę dysku w Eksploratorze plików i wybierz Wysuń). System Windows zamyka sesję, dodając ostatni szlif do dysku, który umożliwia odczytanie go przez inne komputery.

Jeśli spróbujesz skopiować dużą partię plików na dysk – więcej niż się zmieści – Windows natychmiast narzeka. Kopiuj mniej plików na raz, być może rozmieszczając je na dwóch dyskach. Większość programów umożliwia zapisywanie plików bezpośrednio na dysku. Wybierz Zapisz z menu Plik i wybierz swoją nagrywarkę CD. Włóż dysk (najlepiej taki, który nie jest jeszcze zapełniony) do napędu dysków, aby rozpocząć proces.