Okna v. 11 : Zakup odpowiedniego rodzaju czystych płyt CD i DVD do wypalenia

Sklepy sprzedają dwa rodzaje płyt CD: CD-R (skrót od CD-Recordable) i CD-RW (skrót od CD-ReWritable). Oto różnica:

»»CD-R: Większość ludzi kupuje płyty CD-R, ponieważ są bardzo tanie i dobrze nadają się do przechowywania muzyki lub plików. Możesz do nich pisać, dopóki się nie zapełnią; wtedy nie możesz już do nich pisać. Ale to żaden problem, ponieważ większość ludzi nie chce kasować swoich płyt CD i zaczynać od nowa. Chcą włożyć nagraną płytę do samochodowego zestawu stereo lub schować ją jako kopię zapasową.

»»CD-RW: Technicy czasami kupują płyty CD-RW do tworzenia tymczasowych kopii zapasowych danych. Można na nich zapisywać informacje, tak samo jak w przypadku płyt CD-R. Ale kiedy płyta CD-RW się zapełni, możesz ją wymazać i zacząć od nowa z czystym kontem — coś, co nie jest możliwe w przypadku płyt CD-R. Jednak płyty CD-RW kosztują więcej, więc większość ludzi trzyma się tańszych i szybszych płyt CD-R.

Płyty DVD są dostępne w formatach R i RW, podobnie jak płyty CD, więc powyższe zasady R i RW również mają do nich zastosowanie. Większość nagrywarek DVD sprzedawanych w ciągu ostatnich kilku lat może zapisywać na dowolnym rodzaju pustych płyt CD lub DVD. Kupowanie pustych dysków DVD dla starszych napędów to chaos: producenci walczyli o to, jakiego formatu przechowywania użyć, wprowadzając zamieszanie dla wszystkich. Aby kupić odpowiednią czystą płytę DVD, sprawdź w specyfikacji komputera, jakie formaty są potrzebne w nagrywarce DVD: DVD-R, DVD-RW, DVD+R lub DVD+RW.

»»Płyty są klasyfikowane według ich szybkości. Aby przyspieszyć nagrywanie płyt, kup największą prędkość „x”, jaką możesz znaleźć, zwykle 52x dla płyt CD i 16x dla płyt DVD.

»»Czyste płyty CD i DVD są tanie; pożycz jeden od dziecka sąsiada, aby sprawdzić, czy działa na twoim dysku. Jeśli działa dobrze, kup kilka tego samego typu.

»»Czyste dyski Blu-ray kosztują znacznie więcej niż płyty CD lub DVD. Na szczęście napędy Blu-ray nie są zbyt wybredne i prawie każdy pusty dysk Blu-ray będzie działał.

»»Z jakiegoś dziwnego powodu nazwy Compact Disc i Digital Video Disc są zapisywane jako dyski, a nie dyski.

»»Chociaż system Windows radzi sobie z prostymi zadaniami nagrywania dysków, jest wyjątkowo niewygodny w kopiowaniu dysków. Większość ludzi szybko się poddaje i kupuje oprogramowanie do nagrywania płyt innych firm. W rozdziale 16 wyjaśniam, jak system Windows tworzy muzyczne płyty CD.

»»Obecnie kopiowanie płyt DVD z filmami w Stanach Zjednoczonych jest nielegalne — nawet tworzenie kopii zapasowych na wypadek, gdyby dzieci porysowały nowe DVD Disneya. System Windows nie może samodzielnie kopiować dysków DVD, ale niektóre programy na stronach internetowych z innych krajów mogą obsłużyć to zadanie. Mogą nawet skopiować zawartość płyty DVD na komputer, dzięki czemu można oglądać film bez potrzeby używania samej płyty DVD.