Nie udawaj Greka! Zdobywanie wykształcenia

Jeśli udało Ci się przetrwać wczesne dzieciństwo, kolejnym etapem życia była Twoja edukacja. Różniło się to znacznie w zależności od tego, czy byłeś chłopcem czy dziewczynką.

Szkoła dla chłopców

Nie było wymogu wiekowego do nauki. Wielu chłopców otrzymało jakąś formalną edukację w wieku od 5 do 6 lat aż do dorosłości (16). Starożytna Grecja nie miała sponsorowanego przez państwo systemu edukacji. Wszystkie zajęcia były opłacane przez kurio lub opiekuna chłopca. Bogatsze rodziny zapewniały opiekunów, którzy mieszkali i pracowali w domu, udzielając lekcji wielu dzieciom. Chłopcy przeszli trzy główne nurty edukacji:

* Gramatyści nauczali przedmiotów formalnych, takich jak matematyka, czytanie i pisanie. Chłopcy dużo czasu spędzali na zapamiętywaniu twórczości Homera i innych poetów. Grecy uważali, że wielkie dzieła literackie dostarczają moralnego treningu poprzez zachowanie postaci w opowiadaniach.

* Kitharyści uczyli muzyki i poezji. Chłopcy nauczyli się grać na lirze, śpiewać piosenki i poezję.

* Paidotribes uczyli gimnastyki i treningu fitness, najprawdopodobniej w palestrze, czyli na poligonie. Więcej informacji na temat tego rodzaju szkolenia znajdziesz w rozdziale 16.

Chłopiec miał zwykle lekcje od wszystkich tych wychowawców codziennie (oprócz dni świątecznych), często jeżdżąc na zajęcia w różne miejsca.

Dla bogatych dalsze badania były dostępne, gdy chłopcy stali się mężczyznami. Mężczyźni mogli otrzymać indywidualne nauczanie w określonej dziedzinie lub przedmiocie od nauczycieli zwanych sofistami, którzy zatrudnili się w tym celu. Na początku IV wieku p.n.e. Akademia Platona, a później Liceum Arystotelesa, stały się oficjalnymi szkołami wyższymi.