Nie udawaj Greka! Pakowanie się i ruszanie dalej

Starożytny grecki rozwód, podobnie jak małżeństwo, był dość prosty: panna młoda po prostu się wyprowadziła. Wróciła do domu swojego ojca, jeśli jeszcze żył, lub do domu najbliższego męskiego krewnego. Każda ze stron pary mogła poprosić o rozwód, ale częściej mężczyźni starali się o rozwód w związku z zarzutem cudzołóstwa. (Mężczyźni zwykle sypiali z innymi kobietami i prostytutkami, ale żony miały być całkowicie wierne). Zazwyczaj głoszono publiczne proklamacje o niewiernych żonach, a kobiety były całkowicie upokarzane. Innym ważnym powodem rozwodu była chęć zawarcia przez mężczyzn innych, bardziej atrakcyjnych społecznie i korzystnych finansowo małżeństw. Wcześniejsze małżeństwo nie stanowiło przeszkody w ponownym zawarciu małżeństwa – dla mężczyzny czy kobiety – ale mężczyzna miał znacznie większy wybór, z kim ożenił się po raz drugi lub trzeci. W przeciwieństwie do innych starożytnych kultur, w tym samym czasie dozwolony był tylko jeden małżonek! Oczywiście zdarzały się małżeństwa, które nie pasowały do ​​tych dobrze zdefiniowanych struktur społecznych. Biedniejsze i niższe klasy również zawierały małżeństwa, ale bez skomplikowanych przygotowań i negocjacji związanych z bogatszymi gospodarstwami domowymi. O wiele więcej takich małżeństw byłoby z miłości; niestety historycy nie wiedzą o nich zbyt wiele, ponieważ wszystkie dowody dotyczą bogatych klas piśmiennych.