Dziesięć osiągnięć starożytnego Egiptu : IX. Przywództwo kobiet

Kobieta  – faraon Hatszepsut słynie z wielu rzeczy, a wiele osiągnięć podkreśla jej panowanie. Najbardziej spektakularnym osiągnięciem jest to, że jako kobieta przejęła rolę króla, odsuwając na bok Totmesa III (jej męża, pasierba i współwładcę). Po raz pierwszy kobieta rządziła Egiptem jako król, a nie królowa czy współwładczyni.  Hatszepsut rządziła we względnym spokoju i spędziła dwadzieścia kilka lat na tronie budując pomniki. Jej świątynia grobowa w Deir el Bahri rejestruje transport dwóch obelisków z czerwonego granitu – nawet pokazując masywne konstrukcje przywiązane do barek nilowych – i ich wzniesienie w Karnaku. Te obeliski były całkowicie pokryte złotem. Inne zapiski na murach Deir el Bahri opisują wyprawę Hatszepsut do Punt. Nikt tak naprawdę nie wie, gdzie jest Punt, a egiptolodzy nigdy nie zgodzili się w tej kwestii. Nawet Hatszepsut nie była tego pewna i zaapelowała do wyroczni Amona o podanie bezpośredniej drogi do tej „krainy boga”. Szkoda, że ​​nie narysowała mapy. Kiedy Hatszepsut wróciła z Punt, przyniosła kilka kadzidełek niesionych w koszach na słupie nośnym. Posadziła drzewa wzdłuż podejścia do swojej świątyni i dążyła do tego, aby kadzidło stało się produktem lokalnym, eliminując w ten sposób potrzebę handlu. Ekspedycja wróciła również z wiązkami kadzideł, skórami zwierząt i egzotycznym drewnem. Przedmioty te wzmocniły egipską gospodarkę i udostępniły wiele egzotycznych przedmiotów. Chociaż Hatszepsut zasadziła kadzidła, historycy nie wiedzą, czy była w stanie wyprodukować wystarczającą ilość kadzidła, aby zapobiec potrzebie handlu. Samowystarczalny egipski przemysł kadzidła jest mało prawdopodobny; kadzidło jest często ważną cechą późniejszych list łupów i handlu.