Dziesięciu Egipcjan, o których warto wiedzieć : IX. Asru: Pieśniarka Amona

Asru była śpiewaczką Amona w świątyni Karnak w Luksorze w trzecim okresie pośrednim. Była szlachetnie urodzona i odziedziczyła po matce stanowisko śpiewaczki, tytuł kapłański. Jej zmumifikowane ciało zostało zamknięte w dwóch bogato zdobionych trumnach, a jej szczątki mówią nam wiele o jej życiu. Odciski palców i odciski stóp pobrane z mumii pokazują, że nie była ani tancerką, ani muzykiem, a raczej piosenkarką, która śpiewała modlitwy i zaklęcia ku czci boga Amona. W późniejszych latach Asru prawdopodobnie miała trudności ze śpiewaniem z powodu trudności z oddychaniem. Asru cierpiał na szereg pasożytniczych robaków, które powodowały nudności, zawroty głowy i anemię. Prawdopodobnie widziała krew i robaki w stolcu i moczu. Jej płuca wykazywały oznaki piaskowej pylicy płuc, która była spowodowana oddychaniem w piasku i prowadziła do poważnych problemów z oddychaniem. W chwili śmierci miała również 20-centymetrową torbiel na płucu, spowodowaną przez jednego z jej robaków. Kiedy zmarła, Asru miała 60–70 lat – starość jak na starożytnego Egipcjanina. Cierpiała na chorobę zwyrodnieniową stawów i przewlekłe zapalenie stawów w całym ciele, które uszkadzało stawy palców. W pewnym momencie swojego życia miała paskudny upadek, który uszkodził jej dolną część pleców, powodując bóle rwy kulszowej w lewej nodze. Jej ostatnie lata były bolesne, a chodzenie i siedzenie były trudne, ale jako pełnoetatowa kapłanka mogła spędzić ostatnie dni w świątyni, ucząc młodsze kapłanki, jak kontynuować swoje role.