Dziesięciu Egipcjan, o których warto wiedzieć : VIII. Mereruka: mąż księżniczki

Mereruka był bardzo prominentnym urzędnikiem za panowania króla Teti w piątej dynastii. Matką Mereruki była „królewska znajoma”, Nedjetempet, co oznacza, że ​​Mereruka pochodził z wybitnej szlacheckiej rodziny przed jego awansem. Mereruka miała wiele ważnych tytułów, w tym

* Nadzorca domu broni

* Nadzorca haremu królewskiego

* Wezyr

* Arcykapłan Re

Te ważne tytuły pokazują, że Teti darzył Mererukę wielkim szacunkiem, co król wzmocnił, pozwalając Mereruce poślubić jego córkę Sesheshat. Oprócz zostania zięciem króla, Mereruka została „przybranym dzieckiem króla”, co wskazuje, że król bardzo go faworyzował. Do tego stopnia, że ​​Mereruka zajął miejsce najstarszego syna, pełniąc rolę kapłana pogrzebowego Tetiego podczas jego pogrzebu. Mereruka miał troje dzieci z Sesheshat, miał też przywilej posiadania drugiej żony, z którą miał pięciu synów. Mereruka prowadził intensywne i urozmaicone życie, a jako wezyr odpowiadał za znaczną część administracji państwowej . Nadzorował również budowę kompleksu piramidy Teti w Sakkarze i faktycznie miał swój własny ogromny grobowiec mastaby  z 32 komorami bardzo blisko piramidy swego króla. Mereruka jest największym grobowcem na cmentarzu i jest ozdobiony misternie i pięknie rzeźbionymi dekoracjami, pokazującymi, że był bogaty, prominentny i cieszył się przychylnością króla. W sumie bardzo uprzywilejowany młody człowiek.