Nie udawaj Greka! Oblężenie Rodos: Demetriusz

Jednym z ciekawszych następców Aleksandra był Demetriusz, syn Antygona, który panował w Azji Mniejszej. Demetrius był znany jako Poliorcetes lub „Oblężnik”, chociaż wydaje się, że spędzał więcej czasu na jedzeniu i upijaniu się. W 304 r. p.n.e. Demetriusz oblegał wyspę Rodos, próbując rozszerzyć swoje terytorium. Główną taktyką Demetriusa było zbudowanie ogromnej wieży oblężniczej zwanej Helepolis, która była tak bliska, jak Grecy dotarli do opracowania czołgu. To urządzenie miało 43 metry  wysokości i składało się z dziewięciu pięter. Na każdym piętrze znajdowały się katapulty i inne machiny oblężnicze obsługiwane przez setki ludzi. Dla ochrony Helepolis zostało z trzech stron pokryte żelaznymi płytami. Ważący około 150 ton potrzebował ponad 3000 specjalnie przeszkolonych ludzi, aby pociągnęli imponujące, co? Cóż, jedyny problem polegał na tym, że to nie działało. Mieszkańcy Rodos oparli się oblężeniu, a Demetriusz opuścił Helepolis wraz z całym innym sprzętem oblężniczym, kiedy popłynął do domu. Mieszkańcy Rodos uczcili odwrót Demetriusza, przetapiając Helepolis i wykorzystując go do budowy słynnego posągu zwanego Kolosem Rodyjskim, jednego z oryginalnych Siedmiu Cudów Świata (opisanym w rozdziale 18). O wiele bardziej opłacalny koniec złego pomysłu. Możesz przeczytać więcej o Demetriusie w rozdziale 26. Działalność Demetriusza jest dobrym przykładem tego, jak wyglądał okres hellenistyczny. Demetrius nie miał innego powodu, by zaatakować Rodos, poza budowaniem imperium. Traktaty okazały się bez znaczenia, gdy kolejne pokolenia łamały je i kontynuowały walkę.